הפחד מפוטין: מטה הצי השוודי עובר לבסיס ענק תת-קרקעי

מהחשש לתוקפנות של רוסיה, חיל הים השוודי מזיז את יחידותיו למקומות מבוצרים ובטוחים יותר. בנוסף, מטות חילות האוויר והיבשה יעברו לאתרים מבוצרים

ספינת הצי השוודי. צילום: AP

מטה הצי השוודי חוזר להשתכן במבצר תת-קרקעי ענקי שנבנה בתקופת המלחמה הקרה, בצעד המבטא חשש מתוקפנות רוסית. גם מפקדות חיל האוויר וכוחות היבשה יצאו משטוקהולם הבירה ועברו לאתרים מבוצרים היטב מחוץ לעיר.

לראשונה מזה 25 שנה, ישכון מטה הצי השוודי מתחת למיליוני טונות של סלע גרניט, כחלק מצעדים שנוקטת המדינה הצפונית נוכח איומי רוסיה. הבסיס הסודי של הצי, MUSKO, כ-40 ק"מ משטוקהולם, נבנה בסוף שנות ה-60 ובתוכו מזחים ענקיים לעגינת ספינות, משרדים ובית חולים, כולם בתוך קילומטרים של מנהרות.

אתכם בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

ניקולס גרנדהולם, מומחה צבאי בסוכנות המחקר בנושאי הגנה, אמר לעיתון הבריטי "הגרדיאן" כי צעד זה מבוסס על ההנחה שהרוסים עלולים להפעיל נשק רב-עוצמה שיצריך רמת הגנה גבוהה כזו, שרק הבסיס התת-קרקעי במאסקו יכול להעניק למפקדת הצי.

גם המטות של צבא היבשה וחיל האוויר יצאו משטוקהולם וימוקמו באתרים מבוצרים מחוץ לעיר. מעבר הצי לבסיס התת-קרקעי הוא דרמטי במיוחד כיוון שמדובר בשטח גדול כמו העיר העתיקה של שטוקהולם, שכולו במעמקי האדמה.

רבקה לנדברג, הממונה על תקשורת במטה הצי השוודי, הסבירה ש"הצי חייב לפעול גם כשהמדינה נתונה תחת התקפה, והצבא כולו חייב להתאים את מבצעיו לאתגרים של הידרדרות במצב הביטחוני".

בתום המלחמה הקרה קיצצה שוודיה בהוצאותיה הצבאיות עד כדי אחוז אחד מההכנסה הלאומית בשנת 2010. שינויים גדולים חלו מאז ההשתלטות הרוסית על קרים, וישנו מאמץ של תכנון ובנייה מחדש של הצבא השוודי על כל זרועותיו.

אולי יעניין אותך גם

גולדה ובר לב בתעלת סואץ אחרי כניסת ההסכם לתוקפו. צילום: באדיבות עמות ידידי חיל האוויר
 

סיום ההתשה בחזית המצרית שהביאה לפתיחה רעה ביום כיפור

סיום מלחמת ההתשה לפני כמעט יובל שנים היה כרוך במניפולציה מצרית שהעניקה להם מצב פתיחה טוב למלחמת יום הכיפורים. כך תיאר את הדברים קצין המודיעין המנוסה עמוס גלבוע, בטורו של אפרים לפיד