כץ באו"ם: "לעצור את איראן כדי למנוע מלחמה"

שר החוץ ישראל כץ נאם במקום ראש הממשלה נתניהו כנציג ישראל בעצרת הכללית, וקרא למדינות העולם ללכת אחרי המדיניות של טראמפ בנושא איראן. הוא אף פנה למנהיגים והעם באיראן בפרסית במסר מיוחד

השר ישראל כץ בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם. צילום: AP

שר החוץ ישראל כץ נאם הלילה (ו') בעצרת הכללית של האו"ם, במקום ראש הממשלה בנימין נתניהו שנותר בארץ בעקבות ההתפתחויות הפוליטיות. הנושא המרכזי, בנאומו של כץ, כצפוי, הייתה איראן. כץ קרא לקהילה הבינלאומית לתמוך במדיניות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ולהפעיל לחצים נגד המשטר האיראני.

אתכם בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

"זו הדרך לעצור אותם", אמר כץ בנאום, "עלינו לעצור את איראן היום כדי למנוע מלחמה מחר", אמר כץ. הוא אף פנה בנאום לאיראנים ואמר בפרסית: "לא סופרים את הציפורים עד לסוף הסתיו", כאשר המשמעות בהקבלה לעברית היא "זה לא נגמר עד שזה לא נגמר".

הוא המשיך והזהיר עוד מפני התוקפנות האיראנית ואמר: "מתקפת הטרור נגד מתקני הנפט בסעודיה נעשתה בפקודתו הישירה של מנהיג איראן עלי חמינאי. איראן היא מדינת הטרור הגדולה בעולם ותומכת הטרור הגדולה בעולם. העולם לא יכול להרשות לה לפתח נשק גרעיני וטילים בליסטיים, ועל העולם לעצור אותה מלתמוך בארגוני טרור ברחבי האזור. האו"ם חייב להכריז על חיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניות כארגוני טרור".

אחרי שהודיע השבוע כי נפגש עם שר חוץ ערבי בשולי העצרת בניו יורק, אמר כץ: "יש לישראל מדיניות ברורה לקדם את היחסים ונורמליזציה עם מדינות המפרץ. אין לנו שום סכסוך עם מדינות המפרץ, ויש לנו אינטרסים ביטחוניים משותפים מול האיום האיראני".

השבוע, כאמור, חשף כי נפגש עם בכיר במדינה ערבית שעמה לישראל, ככל הנראה, אין קשרים דיפלומטיים. מדובר בפגישה חשאית והשר כץ לא חשף את זהותו של הבכיר.

"בשולי עצרת האו״מ", צייץ השר ישראל כץ בטוויטר, "פגישה ראשונה ומרתקת אתמול עם אחד משרי החוץ הערביים. דנו לעומק במציאות האזורית ובדרכים להתמודד מול האיום האיראני, ובמקביל סיכמנו על תהליך לקידום שיתוף פעולה אזרחי בין שתי המדינות. מציאות חדשה ומאתגרת".