עלייה מדאיגה ב"פייק ניוז" של ממשלות בעולם

מחקר מקיף שנערך באוקספורד מגלה, כי תוך שנתיים הוכפלה כמות הממשלות שמפעילות קמפיינים של "פייק ניוז", במטרה להשפיע על אזרחים במדינה או מחוצה לה. רוסיה היא רק טיפה בים, וגם מדינות קטנות יותר החלו לנקוט בשיטה זו 

אילוסטרציה: BIgstock

ה"פייק ניוז" היא אחת המגמות המדאיגות ביותר בשנים האחרונות. פייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות גדולות אחרות מנסות להילחם בה, אבל בתוך מרחבי ענק של מידע, הפעולות שהן נוקטות לא מספיקות. מחקר חדש שהתפרסם, מעלה מממצאים מדאיגים במיוחד – לפחות 70 מדינות ברחבי העולם הוציאו לפועל קמפיינים של דיסאינפורמציה, אם כלפי האזרחים מבית או אם נגד גורמים חיצוניים, וזאת במטרה להשפיע על תהליכים ותודעה של אזרחים ברחבי העולם.  

אתכם בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

על פי מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד, חל גידול משמעותי במספר הממשלות ברחבי העולם  שמפיצות אינפורמציה כדי להכפיש מתנגדים פוליטיים, להעלים עמדות מנוגדות ולהתערב בענייני חוץ. על פי המחקר, שפורסם בניו יורק טיימס, החוקרים עשו שימוש במידע חדשותי, מידע שהגיע מארגונים חברתיים וממשלות, והציחו ליצור את המחקר המקיף ביותר עד כה בתחום הדיסאינפורמציה. הממצאים המדאיגים העלו כי בשנתיים האחרונות כמות הממשלות המפיצות מידע כוזב הכפילה את עצמה לכ-70. עוד עלה כי קמפיינים מאורגנים גדולים נמצאו ב-56 מדינות.

לא רק טקטיקה של מדינות גדולות

ואם חשבתם שהטקטיקה הזו היא נחתן של המדינות הגדולות, כמו רוסיה, סין ואיראן, זה כבר לא המצב. על פי הניו יורק טיימס, המחקר מראה כי מדינות קטנות יותר יכולות כעת להשתמש בטקטיקה הזו ולייצר השפעה על אזרחיהן או על יריבותיהן. "החוקרים באוקספורד אמרו כי המדינות כוללת גם את אזרבייג'ן, זימבבואה ובחריין. בטג'יקיסטן גויסו סטודנטים באוניברסיטאות כדי להקים חשבונות מזויפים ולהפיץ מידע פרו-ממשלתי. במהלך החקירות על קמפיינים של דיסאינפורמציה במיאנמר, עלו עדויות לכך שאנשי צבא הוכשרו על ידי פעילים רוסים כיצד להשתמש במדיה חברתית למטרה זו", נכתב בפרסום.

עוד פורסם כי "החוקרים סיכמו שמרבית מאמצי הדיסאינפורמציה הקשורים לממשלות התמקדו מקומית על אזרחיהן. אבל לפחות שבע מדינות ניסו להשפיע על השקפות מחוץ לגבולותיהן: סין, הודו, איראן, פקיסטן, רוסיה, ערב הסעודית וונצואלה".