רוחאני: "שטות אחת יכולה להצית אש גדולה"

נשיא איראן הזהיר בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם מפני תוקפנות נגד מדינתו: "הגיב בהחלטיות ובתקיפות לכל סוג של הפרה של ביטחונינו". הוא הבהיר כי ללא הסרה של הסנקציות לא יהיה מו"מ עם ארה"ב 

נשיא איראן חסן רוחאני בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם. צילום: AP

על רקע אחת התקופות המתוחות ביותר בין המערב לטהרן, נאם היום (ד') נשיא איראן חסן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם, ותקף את ארה"ב. הוא אמר כי בלי הסרה של הסנקציות האמריקניות, המדינה לא תנהל מו"מ עם ארה"ב.

הוא התייחס למתיחות במזה"ת ובמפרץ הפרסי ואמר כי האזור נמצא על סף התמוטטות ו"שטות אחת עלולה להצית אש גדולה", כל זאת על רקע ההאשמות של המעצמות וארה"ב כי איראן עומדת מאחורי התקיפה במתני הנפט בסעודיה.

אתכם בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

אסור לנו להתייחס בסובלנות להתערבות פרובוקטיבית של זרים. אנחנו צריכים להגיב בהחלטיות ובתקיפות לכל סוג של הפרה של הביטחון והשלמות הטריטוריאלית שלנו", אמר הנשיא האיראני. רוחאני התייחס גם לסכסוך בין ישראל לפלסטינים ואמר: "המזרח התיכון בוער בלהבות מלחמה. העם הפלסטיני המדוכא הוא הקורבן הגדול ביותר".

נאומו של רוחאני לאחר שאתמול נאם על אותה במה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. הנשיא אמר כי כל מדינות העולם צריכות לפעול נגד איראן. "אנחנו בעמדה חזקה מאוד מול איראן, ואני חושב שהם רוצים לעשות משהו – וזה יהיה צעד חכם מצדם", אמר טראמפ.

"אסור לנו לאפשר לאיראן לעולם להשיג נשק גרעיני. על כל המדינות מוטלת החובה לפעול בעניין איראן. אף ממשלה אחראית לא צריכה לסבסד את התאווה של איראן לשפיכות דמים. כל עוד ההתנהגות המאיימת של איראן נמשכת, הסנקציות לא יוסרו. הן יוחרפו", הדגיש טראמפ, שהורה לאחרונה להעצים את העיצומים הכלכליים נגד טהרן.