חילוץ תחת אש: רשת הקשר מהמבצע בחאן יונס

על רקע הענקת הצל"שים למשתתפי המבצע המיוחד שכשל ברצועת עזה, צה"ל פרסם הקלטה של רשת הקשר מהחילוץ הדרמטי של הלוחמים מלב רצועת עזה. האזינו לרגעי הדרמה

חילוץ הירואי תחת אש. אילוסטרציה: מתוך אתר צה"ל

על רקע הענקת הצל"שים למשתתפי המבצע בחאן יונס, בו נהרג סא"ל מ', צה"ל פרסם היום (א') את הקלטת הקשר בין המטוס לצוות הקרקעי מתוך חילוץ הלוחמים מרצועת עזה. בהקלטה נשמעים אנשי חיל האוויר דורשים את ספירת הלוחמים, ומתעקשים להישאר על הקרקע עד שאחרון הלוחמים נמצא על סיפון מסוק החילוץ.

הקלטת רשת הקשר של המסוק מרגעי חילוץ הכוח המיוחד מחאן יונס

צוות מסוק סער של טייסת 118, ובתוכו אנשי יחידת החילוץ בהיטס 669, איתר את הכוח המיוחד ונחת בקרבתו באזור הלחימה תחת אש, במרחק קצר מאיתורי אויב ידועים, כדי לפנות את הכוח ולהעניק טיפול רפואי. במקביל מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס הוזנקו לסיוע בתקיפת מטרות והשמדת אמצעי הלחימה שנשארו בשטח רצועת עזה.

בעליית הכוח למסוק, קשה היה לקבוע בוודאות שכלל הלוחמים היו בבטן המסוק והיה צורך לוודא כי אף לוחם לא נותר על הקרקע. כאמור, למרות הסיכון הכרוך בכך, נשאר הצוות על הקרקע מספר דקות בתנאי אי וודאות, על מנת לוודא שכלל הלוחמים עלו על המסוק. לאחר ספירת כלל הלוחמים, המסוק המריא בחזרה לישראל ונחת בבית החולים סורוקה בבאשר שבע. על כל אלה הוענק לאנשי צוות האוויר ציון לשבח ותעודות הערכה.

אתכם בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

במעמד אלמנתו ובני משפחתו, הוענק מוקדם יותר היום צל"ש לסא"ל מ' ז"ל על פועלו במבצע המיוחד בחאן יונס בחודש נובמבר בשנה שעברה.

אלמנתו של סא"ל מ' ז"ל מקבלת את הצל"ש של בעלה מידי הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי. צילום: דובר צה"ל

הצל"ש שקיבל סא"ל מ' ז"ל. צילום: דובר צה"ל

בחודש יולי השנה, פרסם צה"ל את ממצאי התחקיר אודות האירוע, לפיהם התברר כי סא"ל מ' נורה למוות מאש חברו לכוח, סא"ל א', ולא מירי אנשי חמאס. עוד פורסם במסגרת הממצאים כי התבצעו באירוע כמה שגיאות ותקלות שהובילו לחשיפת הכוח.

הטקס התקיים בביתו של סא״ל מ׳ ז״ל, אליו הגיע הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מלווה בראש אמ"ן, אלוף תמיר הימן, ומפקדים נוספים. הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר במהלך הטקס: ״זהו מקרה יוצא דופן של גבורה בולטת. אני מכיר את מ׳ עוד מהימים שהוא היה קצין צעיר בחטיבת 'הצנחנים'. לצד הכישורים הרבים שלו הוא היה איש צנוע, איש שתוכו כברו, איש של אמת, איש שידעת שמה שאתה רואה זה מה שיש".

"הפעילות בה נהרג", אמר רא"ל כוכבי, "היא חלק מאירוע שיכול היה להסתיים באופן הרבה יותר חמור. הוא קיבל החלטה שבעזרתה הצליח ליצור את התנאים כדי שלא נתדרדר למשבר בעל השלכות אסטרטגיות. אני מצדיע למ׳ על האופן בו פעל. רק מי שהיה בכאלה מצבים יודע אילו עוצמות, לחצים וכובד של שיקולים מונח על הכתפיים ומתרוצץ בראש בשברירי השנייה הזו".