סערת הזיוף בבחירות: מתי מותר לצלם בקלפיות?

אחרי שנפלה הצעת חוק המצלמות, התשתית החוקית היחידה שמתירה תיעוד באזור הבחירות הן החלטות של יו"ר ועדת הבחירות

 

קלפי בבחירות הקודמות לכנסת ה-21. צילום (ארכיון): AP

הדיון על הצבת פקחים עם מצלמות בקלפיות ממשיך להתפתל. על פי דיווחים שונים, ועדת הבחירות לא הצליחה להשיג 700 עו"ד כחלק מההליך שקבעה לפיקוח בקלפיות. אם הפרטים יתבררו כנכונים, תהיה לוועדת הבחירות בעיה ליישם את המתווה שהיא עצמה קבעה. בנפול חוק המצלמות, התשתית החוקית היחידה בנושא תיעוד ויזואלי היא ההחלטה של יו"ר הבחירות מאוגוסט האחרון. בהיעדר חקיקה, צילום בקלפי מותר בחשש אמיתי לזיוף בחירות או באישור מיוחד של יו"ר ועדת הבחירות. חומרי התיעוד חייבים להיות מועברים לשלושה גופים בלבד - הוועדה, המשטרה או הפרקליטות. כל חלופה אחרת היא בבחינת עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר.

האיומים מאיראן, עזה וחיזבאללה: הצצה לגיליון החדש של מגזין ישראל דיפנס

אחרי הפתיח, נעמיק. קריאה של הצעת החוק תעלה שכיום אין בישראל הסמכה מפורשת בחוק למי מותר לצלם בקלפי ואיך. בנפול החוק, נשארנו עם החלטת השופט חנן מלצר. בהחלטה קובע השופט שאסור לצלם, פרט למקרים בהם מקבלים אישור ממנו או מגורם שקיבל ממנו אישור לכך (סעיפים 82-86 להחלטה). אחד הסעיפים נוגע גם להכנסת טלפון סלולרי לקלפי בעת חשש לזיוף (החלטה קודמת). על פי ההחלטה, "ניתן לעשות שימוש במכשיר הטלפון הנייד הן לצורך דיווח על אירועים חריגים (כאשר, למשל, יש חשש לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות). במקרה שכזה יש לדווח מידית גם למשטרה וגם לוועדת הבחירות המרכזית (למספר טלפון ייעודי שיוקצה לצורך זה)", כותב השופט מלצר.

"יובהר", ממשיך מלצר בהחלטה, "כי ההיתר לצלם את המתרחש במקום הקלפי כאשר מתעורר חשד סביר לפגיעה בטוהר הבחירות כאמור, נתון, מטבע הדברים רק לזמן שבו יש בתיעוד כדי לשמש ראיה, או לסייע בהמשך לשמירה על טוהר הבחירות בקלפי זו. לכן, כאשר אין בצילום כדי להשיג את אחת מהמטרות הנ"ל – אין להמשיך בתיעוד מקום הקלפי. כמו כן, יש להפסיק את הצילום עם הגעת השוטרים או מפקח טוהר הבחירות מטעם ועדת הבחירות המרכזית".  

עוד קובע השופט מלצר כי "כי חל איסור על חברי ועדת הקלפי ועל כל אדם אחר להעביר את תוצרי התיעוד שנעשה על-ידם במקום הקלפי, בנסיבות המיוחדות הנ"ל – לכל גורם שהוא (לרבות גורמים מטעם המפלגות שאותן הם מייצגים). תוצרי התיעוד ימסרו רק לגורמים המוסמכים לכך מטעם ועדת הבחירות המרכזית, או למשטרת ישראל או לפרקליטות". כלומר, השימוש בחומרים המצולמים אסור ונחשב לעבירה פלילית אם נעשו שלא דרך אחת מדרכים אלו.

נזכיר כי הוועדה רכשה 1000 מצלמות של חברת היקוויז'ן, אותן צריכים להפעיל פקחים של חברת צוות 3. לפי המפרט הטכני של המצלמה שהוועדה קנתה, לא ניתן להפסיק את הצילום מרגע שהופעל. זאת, כמובן, כדי למנוע מניפולציות על הצילום.  

 

 

אולי יעניין אותך גם

U.S. Navy Video by Ensign Samuel Hardgrove

על רק המתיחות בין ארה"ב וסין: ניסוי שיגור טילים של הצי האמריקאי באזור הפיליפינים

ארה"ב מבצעת תרגילי שיגור טילים בים הפיליפינים. התרגיל האמריקאי בוצע כשבוע לאחר שהצי הסיני ביצע באותו אזור ניסוי ירי טילי ים מתקדמים, שפיתוחם הסתיים לאחרונה בסין