שרידי אורניום ב"מחסן הגרעין" בטהרן

פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית גילו את השרידים במתקן אותו חשף ראש הממשלה. נתניהו: "אינני חוזר בי אף לרגע אחד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום (ארכיון): AP

"אני יודע שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מטפלת בנושא, שהוא החשוב ביותר לעתידנו, ואינני חוזר בי אף לרגע אחד", כך ראש הממשלה בנימין נתניהו בפייסבוק בתגובה לידיעה של סוכנות רויטרס, לפיה פקחי הסוכנות גילו שרידי אורניום במחסן בטהרן שהוגדר על ידי נתניהו כ"מחסן אטומי סודי".

שני דיפלומטים בווינה העוקבים אחר הנעשה בסוכנות לאנרגיה אטומית (IAEA) מסרו כי בסוכנות בווינה חוקרים מה מקור החלקיקים שנמצאו, ותובעים הסברים מטהרן, אך עד כה לא נתקבלה תשובה. לפני כשנה קרא נתניהו לפקחי הסוכנות לבקר במחסן, שבו לדבריו אוחסנו 15 ק"ג של חומר רדיו-אקטיבי בלתי מזוהה שסולק מהמקום. הפקחים ביקרו במחסן, אספו דוגמיות ושלחו אותן לבדיקה.

התברר שמדובר באורניום, שהוא אחד משני סוגי חומרים בקיעים שמהם ניתן לייצר פצצה גרעינית. אחד הדיפלומטים מסר לרויטרס שהחומר שנמצא לא היה מועשר ברמה גבוהה, וגם לא ברור אם היה שם לפני או אחרי חתימת הסכם הגרעין בשנת 2015.

הסוכנות בווינה וטהרן לא הגיבו לידיעה, אולם שגריר ישראל באו"ם דני דנון צייץ בטוויטר שהסוכנות לאנרגיה אטומית אכן אימתה למעשה את גרסת ישראל וכי האחריות מוטלת על המשטר בטהרן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בפייסבוק: "אני יודע שהסוכנות מטפלת בנושא אך לא אגיב היום, יתכן מאוד שיהיה לי מה לומר מחר. אך ללא ספק זה נושא חשוב, הנושא הכי חשוב באשר לעתידנו, ואני אינני חוזר בי אף לרגע אחד", אמר ראש הממשלה.

 

אולי יעניין אותך גם