טראמפ ביטל פגישה עם מנהיגי הטאליבן

בעקבות פיגוע קשה בו נהרג חייל אמריקני עצר טראמפ את שיחות השלום בין ארה"ב, מנהיגי הטאליבן וממשלת אפגניסטן 

טראמפ. ביטל את המו"מ עם הטאליבן. צילום (ארכיון): AP 

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, ביטל פגישה מתוכננת עם מנהיגי הטאליבן וממשלת אפגניסטן בקמפ דויד, במטרה לייצר הסכם שלום שיביא להוצאת הצבא האמריקני מהמדינה. "כפי שידוע כמעט לכולם, מנהיגי הטליבאן ונשיא אפגניסטן בנפרד, התכוונו להיפגש איתי בסתר בקמפ דייוויד ביום ראשון הקרוב. הם הגיעו הערב (שבת) לארצות הברית. למרבה הצער, הם הודו בפיגוע בקאבול שהרג את אחד החיילים שלנו, ו -11 אנשים נוספים. ביטלתי מיד את הפגישה וביטלתי את המשא ומתן לשלום", כתב טראמפ.

האיומים מאיראן, עזה וחיזבאללה: גיליון חדש למגזין ישראל דיפנס

מטרת המשא ומתן לשלום באפגניסטן הייתה לאפשר הוצאה של הצבא האמריקני מהמדינה (מעל 14,000 חיילים) והשארת גורמי ביון בלבד. למרות הצהרת טראמפ, פרסום של הניו יורק טיימס חושף כי המשא ומתן גם ככה על שרטון מכיוון שהטאליבן לא מכיר בממשלת אפגניסטן המכהנת. מצידה, ממשלת אפגניסטן מאשימה את קטאר במתן חסות לזרוע המדינית של הטאליבן.

"עסקה זו, שנמתח עליה ביקורת על ידי גורמים רשמיים באפגניסטן על היעדר אמצעים שיבטיחו יציבות, תכלול ציר זמן של כ-16 חודשים לנסיגה הדרגתית של 14,000 החיילים האמריקנים הנותרים. כ -5,000 מהם יעזבו תוך 135 יום לאחר חתימתה. בתמורה, הטליבאן יספק הבטחות למלחמה בטרור כדי להקל על הפחדים האמריקנים מפני חזרת ההתקפות על אדמת הבית - כמו התקפות של אל-קאעדה ב-11 בספטמבר 2001, שהביאה את המלחמה באפגניסטן", נכתב בפרסום.

אולי יעניין אותך גם

פלורנס פארלי, שרת ההגנה של צרפת. צילום: Christian Liewig/ABACAPRESS.COM via REUTERS

צרפת מגדילה את תקציב פיקוד החלל

זאת כהכנה לאפשרות ״תמרונים בלתי ידידותיים של מעצמות״. שרת ההגנה הודיעה כי אין מדובר במירוץ חימוש, אך יש להבטיח זיהוי מוקדם ואמיתי של איומים נגד המדינה