בצה"ל מעריכים: חיזבאללה יבצע פיגוע מהאוויר

בצבא ממשיכים בהיערכות לתגובה אפשרית נוספת לאחר שחיזבאללה יצא מהאירוע האחרון עם מוראל פגוע. וגם: המתח שנוצר בין חיזבאללה לכוח קודס

 

המתיחות בגבול לבנון נמשכת. צילום: דובר צה"ל 

בצה"ל מעריכים כי חילופי המהלומות עם חיזבאללה בשבוע שעבר לא נגמרו, וכי ייתכן שהארגון רוצה לבצע פיגוע נוסף כנקמה על הפעולות שהוא מייחס לישראל. בין היתר, נערכים בצה"ל לפיגוע של החיזבאללה מהאוויר, בניגוד לירי מטח הטילים נגד טנקים באזור אביבים שבו נכשל חיזבאללה לגרום לנפגעים בצה"ל.

מתווה אפשרי הוא כלי טיס בלתי מאוישים, ועל רקע זאת תוגבר מערך ההגנה האווירית בצפון, בין היתר באמצעות סוללות כיפת ברזל ופטריוט. ההבנה בצה"ל היא כי נסראללה רוצה לבסס משוואה של הדדיות מול ישראל: הרוגים מול הרוגים והפרת ריבונות (הפעולה המיוחסת לישראל בדאחייה) מול הפרת ריבונות. לכן, הנחת העבודה של המודיעין הישראלי היא שחיזבאללה יפעל שוב. על פי הערכות צה"ל, חיזבאללה יצא מהאירועים האחרונים חבול, עם מוראל נמוך ופגיעה בכבוד.

אחרי ביקורת של גורמים פוליטיים רבים ובכירים לשעבר, בצבא הכחישו בתוקף כל קשר בין הבחירות להחלטה לתקוף בסוריה את כוח קודס האיראני. ההבנה בצה"ל היא כי מדובר היה על פעולת סיכול שאם צה"ל לא היה עושה בזמן, הוא היה סופג פיגוע רחפנים חמושים של האיראנים. צה"ל, כך נטען על ידי גורמי צבא, הוא שהמליץ על הפעולה לדרג המדיני, לנתניהו.

ברגע שהתברר, אומרים בצה"ל, שבתקיפה בסוריה נהרגו שני לבנונים, הסיכון היה שנסראללה ייקח עליהם פיקוד. לכן צה"ל פרסם מידע מפליל על שני הפעילים: תמונות המראות שנסעו לאיראן להכשרות הפעלת רחפנים. באותו לילה, מתרחש עוד משהו בביירות ונסראללה מייחס לישראל את תקיפת הרחפנים נגד המערבל , בו עושים שימוש בפרויקט דיוק הטילים.

בהקשר שלפרויקט דיוק הטילים, מעריכים בצבא כי ישראל בולמת את נסראללה במגוון כלים בפרויקט הדיוק, והמטרה היא לחסום אותו כדי שיניח לנושא. נסראללה קם בבוקר מופתע מכך שלא ידע שמפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני, בונה פלטפורמה של פיגוע רחפנים נגד ישראל, אומרים בצה"ל. ההבנה בישראל היא כי נוצר מתח בין נסראללה לקאסם סולימאני בעקבות האירועים - סכסוך בין בני ברית.

אולי יעניין אותך גם

אראל מרגלית, יו"ר ומייסד קרן JVP. צילום: גדי סיארה

אפקט הקורונה: אראל מרגלית מתריע בפני פריצה למעבדות חברות פארמה

"מי שפורץ למחלקות הכספים של חברות פארמה יכול לפרוץ גם למעבדות שלהן. אותם פורצים יכולים גם לשנות את מרכיבי התרופות ואף מעבר לכך", אמר מרגלית בועידת השלטון המקומי לחדשנות Muni Expo 2020