ישראל תאבטח שיט בהורמוז? כותרות ומציאות לחוד

בתקופה האחרונה דווח כי ישראל תיקח חלק בקואליציה של ארה"ב לאבטחת המצרים. מה ישראל יכולה בפועל לתרום, והאם בכלל יש ערך מוסף לפעילות שכזו? פרשנות

אוניית סוחר במפרץ. צילום: AP

ישראל ואיחוד האמירויות הערביות, בתיווך ארה"ב, מנהלות מו"מ על הצטרפות ישראל לקואליציה הגנת מצר הורמוז בפני מתקפות איראניות. כך עולה מדיווח שפורסם בימים האחרונים בוול סטריט ג'ורנל. פרסום זה מצטרפף לדברים שאמר שר החוץ, ישראל כץ, באותו הקשר ופורסמו ב-YNET. עם זאת, בצה"ל לא מוכנים לומר אם כלי טיס או שיט ישראליים יצטרפו לקואליציה שמתכננת ארה"ב בהורמוז. תזה נוספת גורסת כי ייתכן וישראל תתרום מודיעין בדמות שיתוף חברות כמו Windward המספקת נתוני AIS בתוספת מכ"ם SAR (שת"פ שהחברה פרסמה בתקופה האחרונה). 

אחת השאלות שעולות מהדיווחים היא מה המחיר שישראל מוכנה לשלם בשביל להגן על מכליות נפט, שגם ככה לא עושות דרכן לישראל. מרבית הנפט שעובר בהורמוז מיועד לאסיה. בשליחת כלי טיס או שיט ישראליים למצר הורמוז יש סיכון של תרחיש שבו יפגעו חיילים ישראליים או חלילה, יפלו בשבי. תרחישים כאלה יכולים לגרור את ישראל למלחמה עם איראן על סיבה שאינה מוצדקת (אפרופו מלחמות אין ברירה).

פלוני יכול לטעון שמעורבות ישראלית בקואליציה כזו יכולה לתרום לניצים בממשל נתניהו וטראמפ שמחפשים מלחמה עם איראן. עם זאת, ההתנהגות של נתניהו בפועל בעזה, לבנון ואיראן, מראה כי מדובר במנהיג שקול ואחראי שאינו שש לקרב. כך גם צמרת צה"ל הקודמת בתקופת רא"ל (מיל') אייזנקוט וגם הנוכחית תחת רא"ל כוכבי.

לישראל קיימת חלופה להפעיל כלי שיט בלתי מאוישים בהורמוז מחדר פיקוד בתל אביב באמצעות לוויין. אלביט ביצעה ניסוי כזה וגם רפאל ותעשייה אווירית מחזיקות בטכנולוגיה דומה.

כמה זה עולה לנו

היבט נוסף הוא הערך המוסף עבור ישראל בהשתתפות בקואליציה. מעבר לחנופה לבית הלבן, האם השתתפות כזו תעזור לישראל לאסוף מידע על איראן מעבר לפעילות השוטפת של ישראל באזור? ישראל מפעילה בשוטף אמצעים לצורך איסוף מודיעין על איראן. בעיקר על אתרים רלוונטיים לגרעין, אתרי טילים ובסיסי צבא. מדובר באתרים אשר שינוי בהם יכול להעיד על מוכנות למלחמה או תקיפה של ישראל. בהנחה ותשתית כזו עובדת בשוטף כבר מעל עשור ויותר, מה תיתן כעת השתתפות בקואליציה אמריקאית?

האמריקאים, סביר להניח, יודעים להתמודד עם איראן גם בלי העזרה של ישראל. קואליציה כזו תמשוך אש מאיראן שתנסה לאתגר אותה צבאית, כמו שעשתה עם מכליות הנפט והפלת המל"ט האמריקאי. אם תהיה השתתפות ישראלית, סביר שאיראן תמקד את מאמציה לפגוע בכלים ישראליים בקואליציה כחלק מהמחשבה שארה"ב לא תיכנס למלחמה כוללת בגלל מל"ט ישראלי שנפל או סטי"ל שנפגע.

אין ספק כי הדיווחים על השתתפות ישראלית בקואליציה האמריקאית בהורמוז נועדו ככל הנראה לרצות את הבית הלבן, אך טרם ברור מה הערך המוסף לישראל בהשתתפות כזו על המצוי. כמו גם, לא ברור מה תכניות המגרה בירושלים למקרה שחיילים ישראלים ימותו או יפלו בשבי על ידי איראן. אם בכלל יש כאלו. נראה כי למרות הכותרות, יש לחכות ולראות מה תהיה מידת ההשתתפות בפועל של ישראל בקואליציה.

אולי יעניין אותך גם