"למטרות רפואה": איראן תקים מתקן לייצור איזוטופים

האיראנים אישרו כי המרכז יוקם בפורדו, לגביו נטען כי איראן העשירה בו אורניום בעבר. על פי דיווחים בכלי התקשורת במדינה, "המתקן ישמש לצרכי רפואה, תעשייה ומדע"

עלי סלחי. ראש המרכז לאנרגיה אטומית באיראן. צילום: AP

באיראן הונחה השבוע אבן הפינה לבניית מרכז לייצור איזוטופים באתר הגרעין פורדו, שנמצא באזור מחוז קום. המרכז לאנרגיה אטומית בטהרן אישר כי החל בבניית המרכז, "שבו יפיקו איזוטופים יציבים בדרכים שונות".

ראש המרכז לאנרגיה אטומית, עלי אחבר סלחי, אישר את הדברים בטלוויזיה הממלכתית האיראנית, ואילו סוכנות הידיעות האיראנית MEHR הוסיפה כי ייצור האיזוטופים ייעשה "בטכניקות  של חימום וזיקוק", וכי ניתן להשתמש במוצר המוגמר לצרכי רפואה, תעשייה ומדע. הקמת המתקן תושלם עד אמצע שנת 2020.

סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דיווחה כי בעבר הואשמה איראן בהעשרת אורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו לפני שחתמה על הסכם הגרעין ב-2015. אך איראן הכחישה פעמים רבות שבמתקן זה מעשירים אורניום לשם הכנת נשק גרעיני, וטענה שבפורדו מעשירים אורניום בשיעור נמוך בלבד עבור תחנות כוח.

 

אולי יעניין אותך גם

אבו אלעטא. משאיר אחריו מורשת קיצונית

חיסול מסוכן: המורשת שהותיר אבו אלעטא

לסיכול הממוקד של בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה יש ממד נוסף המסכן את ישראל. לצד סילוקה של "פצצה מתקתקת", כפי שהוא הוגדר על ידי ישראל, המוות של אבו אלעטא הפך אותו לסמל – גם להתנגדות לישראל אך גם לחמאס. פרשנות