מדינות מערב אירופה מצטיידות במערכות סונר להגנת תשתיות אנרגיה בים

מדינות באירופה רכשו סונר מדגם Sentinel של החברה הבריטית Sonardyne International Ltd אשר נועד להגן על אסדות גז ונפט בים

Photo by Sonardyne

 

מספר מדינות במערב אירופה החליטו לאחרונה לרכוש מערכות סונר להגנת תשתיות האנרגיה בקרבת חופיהן. המדינות רכשו סונר מדגם Sentinel של החברה הבריטית Sonardyne International Ltd., אשר נועד להגן על אסדות גז ונפט בים ומתקני אנרגיה אחרים בקרבת החוף. 

חברת Sonardyne International Ltd. הבריטית, הפועלת מלונדון, ומתמחה במערכות גילוי, חיישנים ומערכות תקשורת. החברה הוקמה ב- 1971 ועובדים בה כ- 240 עובדים. הכנסות החברה ב- 2018 היו כ- 70 מיליון דולר. במדינות אירופה הולכת וגוברת הדאגה בשנים האחרונות מפעולות טרור ימי כנגד תשתיות אנרגיה לאומית ימית, בעיקר במתארים של הטמנת מיקוש על ידי צוללים וכלי שיט מתאבד. 

דאגה זו נובעת מהתלות ההולכת וגוברת באירופה באנרגיה שמקורה בים מחד, ומאידך, מפעולות טרור כנגד מתקני אנרגיה בים, אשר קרו בשני העשורים האחרונים. בשני עשורים אלו בוצעו כ- 50 תקיפות על מתקני הפקת גז ונפט בים על ידי ארגוני טרור ותנועות מחאה ברחבי העולם. 

דוגמאות למקרים כאלו הם למשל תקיפת אסדת נפט במקסיקו על ידי פעילי איכות סביבה (11/2010), או תקיפות נוספות המבוצעות על ידי ארגון המורדים Africa Marine Commando על אסדות נפט בקמרון ותקיפות של ארגוני טרור כגון Nigeria Delta Liberation Force על אסדות גז בניגריה. ארצות הברית אף העריכה בעבר, שארגוני הטרור אל-קעידה ודעא"ש צפויים לבצע פיגועים ימיים על אסדות קידוח, באמצעות ספינות נפץ מתאבדות או באמצעות השתלטות קומנדו עליהן. 

מערכת הסונר החדשה שנרכשה על ידי מדינות אירופה תאפשר לגלות צוללים וכלי שיט קטנים (מעל ומתחת למים) בטווחים של מספר קילומטרים ולזהות את האיום בטווח של עד 1.5 ק"מ, כך שלצוותי האבטחה וההתערבות יהיה זמן תגובה מספק להתמודדות מול האיומים. מערכת הסונר מתוכננת לפעול בהמשך גם להגנת נמלי ים מסחריים, מעגנות יאכטות ואף להגנת כלי שיט צבאיים ויאכטות. 

רכש מערכות הסונר וההגנה הימית למדינות מערב אירופה החלו לאחר עבודת מטה ארוכת שנים ומחקרים שבוצעו במועצת הביטחון של האיחוד האירופאי, המצביעים על האיום התת המימי כאיום משמעותי ובר-קיימא. 

מערכות הסונר מדגם Sentinel, נרכשו בעבר (2009) על ידי האיחוד האירופאי להגנת נמלי ים מסחריים וב- 2014 על ידי מדינה אסיאתית, והן בעלות מבצעיות מלאה.