שיפורים ושדרוגים בבלוק 4 של מטוסי חמקן F-35: יותר טווח, יותר אלקטרוניקה, הרבה חימוש ושת"פ עם כטמ"מים

צילום: AP

הנהלת פרויקט מטוס החמקן F-35 מתכננת שורה ארוכה של שיפורים ושדרוגים במסגרת בלוק 4 של מטוסי F-35 שמייצרת חברת לוקהיד מרטין. התכנית כוללת יכולת שליטה ושת"פ עם כלי טיס בלתי מאוישים, הארכת טווח מטוסי החמקן, מערכות אלקטרוניות וחימוש חדישות ומערכת למניעת התנגשות עם הקרקע. יש גם רשימה ארוכה של שינויים שיוכנסו במטוסים החדשים והם נשמרים בסוד.

MILITARY TECHNOLOGY מדווח כי במטוסי F-35 בלוק 4 יוכנסו 53 שינויים המיועדים כמעט כולם לאפשר למטוסים להתמודד עם מטוסי קרב דומים של רוסיה ושל סין. המגזין AIR FORCE  כותב כי צורתו החיצונית של המטוס לא תשונה ועיקר החידושים טמון בתוכנות שיוכנסו למטוסים שייוצרו החל מהשנה ועד שנת 2024. להלן כמה מהשיפורים בבלוק 4:

  • חימוש: פצצה גולשת חכמה STORMBREAKER וטילי אוויר-אוויר ASRAAM ו-METEOR.
  • 11 מערכות מכ"ם, אלקטרו-אופטיקה ולוחמה אלקטרונית (ל"א) חדישות שיאצו את התהליכים של גילוי אויב ושיבוש שידוריו.
  • במטוסי בלוק 4 תהיה תוספת של 600 גלונים דלק להארכת הטווח, אם כי תוספת הדלק תהיה במכלים חיצוניים, דבר הפוגם בתכונות החמקנות של המטוסים.
  • חיל האוויר האמריקני וגם מפעילים זרים דורשים להקנות למטוסי F-35 יכולת לשתף פעולה עם כלי טיס בלתי מאויישים ורובוטיים בעת פעולה מבצעית באזורים רוויי איומים עויינים. הכטמ"מים ישאו מערכות הטעייה ושיבוש שיטעו את מטוסי האויב ויאפשרו למטוסי F-35 להתקרב אל מטרותיהם ותקוף ללא הפרעות.
  • אשר לשינויים במטוסי בלוק 4 הנשמרים בסוד, סבורים המומחים שמדובר בין היתר בפיתוח מערכות מתקדמות לשיבוש ולחסימת תשדורות אויב  וכן בהכנות לחימוש מטוסי חמקן בנשק לייזר עתידי.

 

אולי יעניין אותך גם

ירי רקטות לעבר ישראל. צילום: AP

יום שני לסבב ההסלמה: ירי הרקטות נמשך

על רקע דיווחים על ניסיונות תיווך לרגיעה ולילה שקט, משעות הבוקר החלו מטחי רקטות לעבר הדרום, השפלה ואף לאזור יהודה. צה"ל המשיך לתקוף הלילה יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, בתוכם תשתיות תת-קרקעיות וחמ"לים