תעשיית הסייבר בישראל - כ-20,500 עובדים

bigstockphoto

דו"ח חדש של חברת המחקר IVC שהוזמן על ידי מערך הסייבר הלאומי, מכון הייצוא ומינהל סחר חוץ, מציג נתונים חדשים על תעשיית הסייבר הישראלית, היקפה, נתח השוק שלה בעולם, התחרות והאתגרים הניצבים בפני מנהלי החברות. נתוני הדו"ח מראים שתעשיית הסייבר הישראלית נחשבת למובילה עולמית במדדי ייצוא ואף מתחזקת בשעה שענף ההיי-טק עולה בצורה מתונה. לצד כך, מעלה הדו"ח גם אתגרים שהעלו מנהלים בתעשיית הסייבר, בעיקר בהיבטים של גיוס הון אנושי וחדירה של טכנולוגיות חדשניות לשוק.  הדו"ח, שמבוסס על נתונים שנאספו ונותחו וכן על ראיונות עם מנהלים ומנהלות בכירים בתעשיית הסייבר, מבסס את הקביעה כי ישראל הפכה למוקד ידע בתחום הסייבר. 

מיפוי השוק על פי הדו"ח

 • נכון לסוף 2018, בישראל 752 חברות סייבר - מתוכן פעילות 421 חברות ו-118 חברות נרכשו.
  נוסף לכך, מיפה מערך הסייבר 100 חברות סייבר פעילות בתחום השירותים המקצועיים בסייבר שיושבות בישראל, כגון חברת PwC.   
 • בחמש השנים האחרונות קמו 367 חברות סייבר חדשות, אשר מהוות כמחצית מסך חברות הסייבר הקיימות בישראל כיום. 
 • מבין חברות הסייבר הקיימות כיום בישראל, 9% עוסקות באבטחת רשתות, 15% בהגנת מידע, הודות לידע שחלחל לשוק מהיחידות טכנולוגיה הצבאיות, ו-7% במודיעין סייבר – אחוז גבוה יחסית בהשוואה לעולם. 

ההון האנושי בתעשייה על פי הדו"ח

 • בסוף 2018 מנתה תעשיית הסייבר בישראל כ-20,500 עובדים, כמחצית מהם מועסקים במגזר הפרטי בחברות הזנק. בתוך כך, 4,500 עובדים מועסקים במרכזי מו"פ זרים הממוקמים בישראל, ו-5,900 המועסקים במגזר הציבורי. (הנתונים אינם כוללים את אנשי הסייבר המועסקים בחברות הפועלות תחת סיווג תחום אחר כגון תע"א ורפאל). 
 • קצב הצמיחה של עובדים בתחום הוא של כ-12% בשנה מאז 2015. הדו"ח קובע כי נדרשים כ-800 עובדים נוספים מדי שנה בתחום כדי לשמור על קצב הצמיחה בתעשיית הסייבר בישראל. 
 • כח אדם נותרה הבעיה הקשה ביותר של חברות הסייבר: 90% מהמנהלים שנסקרו בדו"ח הצהירו כי זו הבעיה המשמעותית ביותר בתעשייה וביכולת החברה שלהם לצמוח וכן כי גובה המשכורת שהם מציעים היא לא בהכרח הפתרון לבעיה. בעיה זו הועלתה אף מהכיוון של מנהלים בחברות שנמצאות בצמיחה מהירה ואף מצד חברות שהצליחו לגייס עשרות מיליוני דולרים. 
 • התחרות המרכזית על כח אדם הן עם חברות המו"פ הבין-לאומיות שממוקמות בישראל ומציעות לעובדים משכורות שקשה להתחרות בהם. 
 • המחסור בתחום גורם לעיתים קרובות להתפשר על רמת העובדים בגלל המחסור בתחום. הקושי הוא לא רק בגיוס אנשי מו"פ, אלא גם בגיוס אנשי תמיכה בלקוחות, עובדים שמייצרים הדמיות, קדם מכירות וארכיטקטורה של רשתות.  
 • לדברי המנהלים, לוקח בין 6 ל-8 חודשים לאייש תפקידים. פתרון נפוץ שציינו המנהלים הוא לקחת עובד הייטק עם ידע כללי בתחום, ולהתאים את הכשרתו לתחום הסייבר.

אולי יעניין אותך גם

תקיפות צה"ל ברצועת עזה. צילום: AP

דובר צה"ל: "התוכנית שלנו השיגה את יעדיה"

תא"ל הדי זילברמן סיכם את פעילות צה"ל במבצע "חגורה שחורה", ואמר: "הגא"פ לא הצליח להוציא לפועל את תכניותיו". על התגוננות העורף: "לא שיתקנו את המדינה לכמה שעות"