פיקוד העורף משנה את מערך ההתרעה

המערך החדש יחלק את הארץ ל-1,700 אזורים - במקום 255 שהיו נהוגים עד היום, ובמקום השימוש בקודים מספריים לסימון מיקום האזעקה, יופיע שם היישוב. רע"ן התרעה, סא"ל שלומי ממן: "מדובר בהשפעה על החוסן הלאומי. שהמדינה יכולה להמשיך לתפקד ולשמור על שגרת חירום"

צילום ארכיון: AP

1,700 אזורי התרעה נפרדים במקום 255  - זהו המפרט החדש של מערך ההתרעה של פיקוד העורף שנכנס לתוקף. פיקוד העורף יפסיק עוד לעשות שימוש בקודים מספריים כדי לסמן היכן הופעלה אזעקת "צבע אדום", ובמקומם יופיעו שמות היישובים בהם הופעלה ההתרעה. רע"ן התרעה, סא"ל שלומי ממן, הסביר: "אם אנשים יודעים שהאזעקה היא אליהם ספציפית, הם הרבה יותר ממושמעים. נוסף לכך, יותר אנשים, בתי חולים, תעשיות וכו' לא ייאלצו להפסיק לעבוד ויוכלו להמשיך בעסקים כרגיל".

ממן הוסיף ואמר כי מדובר בשינוי בעל חשיבות גדולה. "אפשר לראות את האירועים האחרונים, למשל ברקטה לבאר שבע ולמשמרת - מערכות התרעה שמופעלות והישמעות להן, מציל משפחות רבות..מדובר בהשפעה על החוסן הלאומי. שהמדינה יכולה להמשיך לתפקד ולשמור על שגרת חירום".

המערך החדש, כאמור, יחלק את הארץ לכ-1,700 אזורים התרעה נפרדים, בניגוד למה שהיה נהוג עד כה - 255 אזורי התרעה. ערים גדולות יחולקו לאזורים נפרדים. בחיפה, תל אביב, באר שבע, אשדוד, ירושלים וחדרה יהיו ארבעה אזורים, והערים הקטנות יותר - ראשון לציון, הרצליה, רמת גן ונתניה יחולקו לשני אזורי התרעה. את כל המידע ניתן למצוא באתר פיקוד העורף, לכתוב בשורת הלחיפוש את שם הרחוב המבוקש - ולראות את אזור ההתרעה וכמה זמן יש על מנת להגיע למרחב מוגן בעתות חירום.

בהתייחס לשכונות ויישובים הסמוכים זה לזה, מסר ממן: "גלי הקול לא יעצרו,  ובאופן טבעי זה קורה שהצליל ימשיך ליישוב הסמוך, אך ההנחייה אומרת -  אם יש ספק, אין ספק. בהישמע "צבע אדום", כנסו למרחבים המוגנים".

במקרה ויהיה איום על שטחים פתוחים, לא תופעל אזעקה אלא רק במקרה הצורך ולגבי כבישים, מסר ממן כי "רובם שייכים לאזורי התרעה ממוקדים. כבישים מסויימים, בעיקר בדרום ובבקעה, שנמצאים באזורים פתוחים לחלוטין עד היום לא קיבלו התרעה ובחודשים הקרובים יוכלו כן לקבל את ההתרעה גם בתנועה".

סא"ל ממן סיפר עוד כי שדרוג המערך בוצע במהלך שלוש השנים האחרונות.  "בשלוש השנים האחרונות שודרג את כל מערך ההתרעה ממערכות ישנות בעלות יכולות מוגבלות, לכאלה חדשות עם יכולות התרעה ממוקדת. עכשיו, לאחר תקופה ארוכה של בדיקות, אנחנו מוציאים את זה לפועל. זה לא מושלם וייתכנו עוד תקלות אך לפי הבדיקות שנעשו, הן צריכות לעבוד ולאפשר לנו את כל היכולות המדוברות".

***

מפת אזורי התגוננות, אילוסטרציה: דו"צ

אולי יעניין אותך גם