מאה שנים למותו של אהרון אהרונסון

בימים אלה מלאו מאה שנה למותו של אהרון אהרונסון, מנהיג ציוני בארץ ישראל ומחולל ארגון המודיעין ניל"י. בטור השבועי של אפרים לפיד

אהרן אהרנסון נולד בבקאו רומניה, ועלה ב-1882 עם הוריו, שהיו ממייסדי זיכרון יעקב ומראשוני העלייה הראשונה. הוא התחנך בבית הספר בעיר וכבר בילדותו התעניין בחקלאות. בזכות כישרונו נשלח על ידי הברון רוטשילד ובמימונו ללימודי אגרונומיה בבית הספר הגבוה לחקלאות בצרפת. עם סיום לימודיו בשנת 1896 עבד כמדריך חקלאי ראשון במושבה מטולה שזה-עתה נוסדה. בשלב מאוחר יותר החליט לפנות לעסקים פרטיים בתחום הציוד החקלאי והפך לאישיות ידועה בתחומו.

בעזרת הקשרים שיצר בארצות הברית עם פעילים ואילי-הון יהודים הקים אהרנסון בשנת 1910 חוות ניסיונות חקלאית בעתלית, ראשונה מסוגה במזרח התיכון. בשנות השלושים לחייו הוא גילה את אם החיטה, תגלית שהזינה מיליונים ברחבי העולם.

במלחמת העולם הראשונה הקים ועמד בראש ארגון המודיעין הסודי ניל"י במטרה להביא לסיום השלטון הטורקי-עות'מאני בארץ-ישראל, לכיבושה בידי הבריטים ולהקים בית יהודי לאומי בארץ ישראל. ארגון ניל"י אסף מידע רב והעבירו לגופי המודיעין הבריטי בקהיר. בנוסף, סייעו אהרון אהרונסון וחבריו בניל"י להטבת מצבה הקשה של יהודי הארץ בזמן המלחמה, על ידי העברה בחשאי של כספי עזרה מיהדות ארצות הברית באמצעות ספינת ריגול שהעמידו לרשותם האנגלים.

אחרי המלחמה, נכנס לפוליטיקה: תחילה צורף ל'ועד הצירים' שניהל את ענייני היישוב היהודי בארץ ישראל בשנות המנדט הבריטי הראשונות, ואחר כך פעל לצד חיים ויצמן במשלחת הציונית לוועידת השלום בפריז (1919). בזכות קשריו עם אישים רמי דרג מרחבי העולם, ובעיקר עם סייקס הבריטי (ההוא מסייקס – פיקו), הוא הועיל רבות.

בזכות מומחיותו כתב אהרנסון את תזכיר הגבולות העתידיים של ארץ ישראל, אותן דרשה המשלחת הציונית בדיונים על יצירת המפה הפוליטית החדשה של המזרח התיכון. תוך כדי הדיונים של ועידת פריז, בטיסה בין לונדון לפריז, נעלם המטוס הצבאי הקטן מעל תעלת למאנש, והוא בן 43.

אהרונסון היה הוגה דעות פוליטי, מדינאי ומנהיג מוכשר. אלמלא נהרג בנסיבות טראגיות סביר מאד שהיה מבסס את מעמדו כאחד מהמנהיגים החשובים של עם ישראל במאה העשרים.

אולי יעניין אותך גם