המשטרה מפתחת מערכת מעקב ארצית אחרי כלי רכב

לישראל דיפנס נודע כי באגף התקשוב של משטרת ישראל מפתחים מערכת מעקב ארצית אחרי כלי רכב. המערכת תתבסס, ככל הנראה, על מצלמות בכבישי הארץ, יכולות זיהוי לוחיות רישוי (LPR) ויכולות היתוך. מערכת דומה מיישמים בצה"ל בכבישי יו"ש בשם "גוגל איו"ש".

מערכת כזו, כאשר תהיה מבצעית, תוכל לספק למשטרה יכולות אחיזת שטח טובות יותר מאלו הקיימות היום על בסיס מיקום הרכבים של החשודים בזמן אמת. כמו גם, מערכת כזו תאפשר למשטרה לאסוף היסטוגרפיה על תנועת אזרחים בהתבסס על כלי הרכב שלהם. לצד התרומה לעולם החקירות, מערכת כזו גם תאפשר להגיש לאזרחים עזרה מיידית בעת צרה על בסיס הודעות מצוקה המגיעות למוקד המשטרה.

נזכיר כי היום קיימות טכנולוגיות נוספות למעקב אחרי אזרחים בהתבסס על הטלפון הסלולרי שלהם או על זיהוי פנים. בעוד בארץ עדיין לא נכנסו טכנולוגיות ביומטריות למרחב האזרחי פרט למעברי גבול, שימוש בנתונים מטלפונים סלולריים נפוץ יותר. בין כבקשה למפעיל הסלולרי בצו, ליצרניות טלפונים או בין שימוש בתאים מזוייפים. היקף השימוש בטכנולוגיות כאלו אינו נופל תחת מידע נגיש לציבור. נזכיר גם את פרויקט 'עיר בטוחה' שמטרתה פריסת מצלמות בערים לטובת ניטור המרחב הציבורי.

אין ספק כי התוספת , כאשר תגיע, של מערכת מעקב משטרתית אחרי כלי רכב בזמן אמת תקרב עוד יותר את חזון אחיזת השטח האורבני. מחד חזון זה יכול לשמש לצורך הגברת הביטחון והבטיחות של האזרח, מאידך, הוא יכול לקרב אותנו לחזונו של ג'ורג' אורוול.

תגובת המשטרה: "איננו מפרטים אודות אמצעים טכנולוגיים המצויים בהליך פיתוח ואין בכך בכדי לאשר או להכחיש כל פרט מפרטי הפנייה."

אולי יעניין אותך גם

תיעוד הפיגוע מתוך מצלמת הרכב של השוטר שחיסל את המחבל. באדיבות משטרת ישראל

דוהר לתוך התחנה: תיעוד הפיגוע בגוש עציון

צעירים בני 18 ו-20 נפגעו קשה ובינוני על ידי רכב שדהר לכיוונם בעת שעמדו בתחנת אוטובוס סמוך לגוש עציון. שוטר שהיה בדרכו לביתו ועבר במקום חיסל את המחבל