לוחם המודיעין רפי אית"ן – אמיץ, יצירתי, תקיף, נבון

רפי איתן ז"ל, שהלך השבוע לעולמו היה איש מודיעין מיוחד, אשר שרת בארבעה  גופים של קהילת המודיעין הישראלית, והטביע בכל אחד מהם את חותמו על היכולות המבצעיות הבולטות ביותר בארגונים אלה. תזכורת מחבר קרוב בטור השבועי של אפרים לפיד

צילום: סניף "צוות" תל-אביב

רפי איתן, שהלך השבוע לעולמו, היה מאנשי המודיעין המשפיעים ביותר על יכולותיו של המודיעין הישראלי. הוא עשה זאת בתבונה עצומה, באומץ אין-קץ וביצירתיות יוצאת דופן. היו לו הישגים משמעותיים ביותר בשירותו במודיעין של צה"ל במלחמת העצמאות, בשנות ה-50 בשב"כ, בשנות ה-60 במוסד ובשנות ה-80 בלשכה לקשרי מדע. על המבצע לתפיסת אייכמן ועל התקלה שהייתה עם הפעלתו של פולארד הוזכר רבות בתקשורת. ברשימה זו אעלה כמה מעשים בפעילותו המודיעינית שלא זכו לאזכור ומצביעים על המקוריות בדרכו המבצעית.

במאי 1959 הטיל יוסף הרמלין סגן ראש שב"כ על רפי איתן, ראש אגף המבצעים בשירות, לכתוב את תורת ההפעלה של אבטחת אישים. בראשית שנות ה-60 הקים רפי איתן יחידה חדשה לאבטחת אישים בשב"כ. בתחילה עסקה היחידה באבטחת ראש הממשלה בנסיעותיו לחו"ל, ובהמשך באבטחת נשיא המדינה.

באפריל 1964 החליף רפי איתן את יעקב כרוז כראש המוקד של המוסד באירופה. במסגרת עדכון משימות ושינויים ארגוניים במוקד ביקש איתן מראש המוסד מאיר עמית סמכות לנסות ולקשור קשרים עם שירותי המודיעין המצריים, בדומה לניסיון הטוב שנרכש עם שירותי המודיעין של מרוקו. הסמכות ניתנה, ועם הגעת איתן לאירופה הוא החל בחיפוש קשרים שיובילו להקמת "קו אדום" מראש הממשלה אשכול אל הנשיא המצרי עבד א-נאצר.  בספטמבר 1965 הגיע לפריז מחמוד חליל, קצין בכיר (מקביל לאלוף) בחיל האוויר המצרי, כדי להכין את ביקורו של שר ההגנה המצרי עבד אלחכים עאמר בצרפת. עמית העביר למחמוד חליל, באישור ראש הממשלה, לוי אשכול, מכתב המיועד לנשיא עבד א-נאצר ובו הצהיר על נכונותה של ישראל לנהל דיאלוג חשאי עם מצרים באמצעות נציגים מקובלים על שני הצדדים.

לאחר התייעצויות ממשלתיות רבות בפורומים שונים, ובלחץ אישי כבד של איסר הראל, יועצו של ראש הממשלה לענייני מודיעין וביטחון, נדחתה ההצעה. למקורביו אמר עמית, כי הסיבה העיקרית, ואולי היחידה, להתנגדותו של הראל הייתה העוינות האישית ששׂררה בינו לבין קודמו בראשות המוסד. מאיר עמית היה מתוסכל מאוד מההרגשה: "אנו על סף איבוד שַאנְסָה היסטורית!"  זו לא הייתה הצעה מפורשת לכינון שלום עם מצרים, אך אילו קיבלו אותה אולי הייתה עשויה להתפתח.

מוקד הפעילות של "צומת" באירופה היה במשך שנים בצרפת, אך בעקבות מלחמת ששת הימים והשינוי לרעה בעמדתו של נשיא צרפת דה גול כלפי ישראל, נאלץ המוסד להעביר לבריסל את הפעילות שלו באירופה, כשבראשו עמד רפי איתן.

ב-1975 מינה יצחק רבין את אריאל שרון לתפקיד יועץ ראש הממשלה למלחמה בטרור ואת רפי איתן לסגנו. ב-1978 מונה רפי איתן לתפקיד עד שנת 1981, שבה התמנה למנהל הלשכה לקשרי מדע (לק"מ). בהיותו יועץ למלחמה בטרור יזם רפי ב-1979 קשר עם נביה ברי, מנהיג בולט של השיעים בדרום לבנון, במגמה שיבלום את התבססות גורמי הטרור הפלסטיני בדרום לבנון. המוסד התנגד למהלך זה, אך ראש הממשלה, מנחם בגין, נתן גיבוי להמשך הקשר. יוזמתו של איתן לא נשאה פרי.

***

מתוך הספר "לוחמי הסתר – המודיעין הישראלי -מבט מבפנים", ידיעות ספרים