הצי האמריקני מתכנן פיתוח מאות ספינות מלחמה רובוטיות-אוטונומיות-בלתי מאוישות-מונחות מרחוק

צילום: AP

הצי האמריקני רוצה מספר רב של ספינות מלחמה רובוטיות, אוטונומיות, בלתי מאוישות. הצי מתכנן לפתח מאות ספינות קרב רובוטיות שיהוו תרומה חשובה לגידול במספר כלי השיט בצפוי בצי בשנים הקרובות, וכן תרומה לפיתוח שיטות לחימה חדישות מול אויב רווי טכנולוגיות ימיות.

אדמירל ויליאם גליניס, הממונה על פיתוח ספינות שטח בצי, מסר לכתב NATIONAL INTEREST כי התכנית מדברת על שני סוגים של ספינות אוטונומיות: ספינה בגודל בינוני (כ-132 רגל אורך), שמשימתה תהיה לסייר בימים ולשאת חיישנים וציוד שיבוש אלקטרוני. הסוג השני הוא ספינות בלתי מאוישות גדולות יותר, במידות של קורבטה, שיהיו חמושה בטילים וגם ישמשו ממסר להעברת נתונים ומידע בין ספינות שטח בים.

מומחי הצי מסבירים את היתרונות של ספינות מלחמה בלתי מאוישות: מחירן של ספינות רובוטיות זול יחסית לאניות שטח מאוישות, ואם ספינה רובוטית נפגעת מאש אויב, אין פגיעה באנשים. גם עלויות התחזוקה נמוכות לעין שיעור. סוכנות המו"פ של צבא ארה"ב  DARPA  מעריכה כי תחזוקה ספינה אוטונומית תעלה כ-20 אלף דולר ליום, בעוד שתחזוקת משחתת מאוישת עלותה מגיעה למאות אלפי דולרים ליום.

עד כה ביצע הצי האמריקני עבודת מחקר ראשונית לקראת הכנת תכנית מפורטת להצטיידות בכלי שיט אוטונומיים מונחים מרחוק. לדברי אדמירל גליניס יתפרסם בקרוב מסמך שיזמין הצעות לפיתוח ספינות כאלו. מעריכים שהצי זקוק לכמה מאות ספינות אוטונומיות.