חלוקה עולמית של תחזוקת מטוסי חמקן F-35: בישראל יהיה מרכז לתיקוני חלקים וחלפים

צילום: AP

ישראל היא אחת משש מדינות שיהוו מרכז תיקונים לחלפים וחלקים של מטוסי חמקן F-35. משרד ההגנה האמריקני קבע כי ישראל, בריטניה, איטליה, הולנד, נורבגיה ודנמרק יהיו מרכזים לתיקוני חלקים למטוסי F-35  של כל המדינות המפעילות בין השנים 2021 ו-2025.

בסוף השבוע פרסם משרד ההגנה את פרטי החלוקה העולמית של עבודות תחזוקה, תיקון חלקים וחלפים, שיפוץ כלל ושדרוגים למטוסי החמקן בארצות שמחוץ לארה"ב. F-35 הוא מטוס הקרב הראשון שנבנה כך שעבודות התחזוקה שלו מתחלקות בחלוקה עולמית-אזורית בין המדינות המפעילות מטוסים אלו.

UK DEFENSE JOURNAL  מדווח כי מדובר ברשימה של כ-400 חלקים, חלפים ומערכות מטוס שניתן לתקנם, כולל מערכות אוויוניקה, אביזרי בטיחות, כני נסע, חופת תא הטייס, משאבות ומערכות כוח – כל אלו יטופלו על ידי המדינות המשתמשות במרכזי תחזוקה על פי חלוקה אזורית עולמית שקובע הפנטגון.

כל אחת מהמדינות המפעילות מטוסי F-35 היא חלק מ"פתרון תמיכה גלובלי" (GLOBAL SUPPORT SOLUTION). כל מדינה תקבל מממשלת ארה"ב ומיצרן המטוס את החלקים והכלים הדרושים לעבודות התחזוקה והתיקונים, ומותר להם לשתף את התעשיות המקומיות.

הנחת העבודה היא שהחל משנת 2021 יתחיל להתגלות צורך בתיקונים במטוסים, שכיום הם חדשים, בכל המדיניות המשתמשות. במשך השנים, ככל שיגדל היקף הטיסות של המטוסים יהיה צורך ביותר עבודות תחזוקה ותיקונים, ואלו יבוצעו בעתיד בשני מרכזי תחזוקה אזוריים גדולים שיוקמו באירופה ובאזור האוקיאנוס השקט.

שש המדיניות, וביניהן ישראל, אמורות לבצע את התיקונים בכל המטוסים עד שנת 2025, ומשנה זו ואילך תוטל המשימה על המשתמשות האסיאניות אוסטרליה, יפן וקוריאה הדרומית.