כל גבולות ישראל – מאה שנים של מאבק על עצמאות, זהות, התיישבות וטריטוריה

צילום כריכה: יח"צ

נושא הגבולות נמצא על סדר-היום הלאומי של ישראל מקום המדינה ולא פסק. כמעט כל עשר שנים (1937, 1947, 1957, 1967, 1977) היינו נתונים גם למעורבות בינלאומית בעיצוב גבולותינו. בעיקר אנו נתונים בעשורים האחרונים לתהליך שלא הסתיים על עיצוב גבולות המדינה עם הפלסטינים ביהודה ושומרון (מבחינתם "הגדה המערבית") ורצועת עזה. המאבק בין ישראלים לפלסטינים על שטחים הוא גם מאבק של החברה בישראל על הגדרת הזהות הקולקטיבית שלה, ועל הדרך שבה היא רואה את עצמה, את יחסה לעמים אחרים ולעולם, ואת מקומה במרחב.

ספרו רב הערך של אל"מ (מיל') ד"ר שאול אריאלי, המומחה מס' 1 בנושא גבולות ישראל, הוא מאגר מידע ותובנות חשוב ומקיף ביותר לכל המתעניין בנושא. בעזרת עשרות רבות של מפות, תרשימים ולוחות מעמיד אריאלי את ניסיונו הרב והידע המקיף לסטודנטים, לחוקרים, לאנשי ממשל מקומי וממשל מרכזי ולרבים הנזקקים מעת לעת למידע על גבולות הארץ והשפעתם על חיינו.

אריאלי נעזר גם בדוגמאות מהעולם על הסוגיה הטריטוריאלית בסכסוכים דומים ומעז גם לומר במפורש כי ההתעקשות המקובעת של ישראל על "גושי ההתיישבות" פוגעת באינטרס שלה להשיג היפרדות מוסכמת.

זה ספר יען, ספר עזר אשר לא נקרא בנשימה אחת, הוא עומד על המדף הפרטי בבית וזמין לתשובות על שאלות הצצות באופן תדיר בעיקר בעניין הגבול עם עזה ויו"ש. זהו הספר המקיף ביותר שראה אור עד היום בנושא הזה, המעסיק את כולנו באופן שוטף.

***

כל גבולות ישראל – מאה שנים של מאבק על עצמאות, זהות, התיישבות וטריטוריה, מאת שאול אריאלי, ידיעות ספרים, 2018

אולי יעניין אותך גם

עמיר רפפורט, מייסד סייברטק, יחד עם מנכ"לית ארגון RCB נלי מוקזייר, שגריר ישראל ברואנדה רון אדם ופאולה אינגביר, שרת התקשורת של רואנדה

כנס סייבר בינלאומי ראשון ייערך באפריקה

סייברטק העולמי מתרחב ולראשונה יקיים אירוע באפריקה, בכנס שייערך ברואנדה במרץ 2020. עשרות מדינות ונציגים ממאות ארגונים וחברות צפויים לקחת חלק באירועים. בסוף השנה ייערך לראשונה גם כנס של סייברטק בסין, בעיר ווהאן