כל גבולות ישראל – מאה שנים של מאבק על עצמאות, זהות, התיישבות וטריטוריה

צילום כריכה: יח"צ

נושא הגבולות נמצא על סדר-היום הלאומי של ישראל מקום המדינה ולא פסק. כמעט כל עשר שנים (1937, 1947, 1957, 1967, 1977) היינו נתונים גם למעורבות בינלאומית בעיצוב גבולותינו. בעיקר אנו נתונים בעשורים האחרונים לתהליך שלא הסתיים על עיצוב גבולות המדינה עם הפלסטינים ביהודה ושומרון (מבחינתם "הגדה המערבית") ורצועת עזה. המאבק בין ישראלים לפלסטינים על שטחים הוא גם מאבק של החברה בישראל על הגדרת הזהות הקולקטיבית שלה, ועל הדרך שבה היא רואה את עצמה, את יחסה לעמים אחרים ולעולם, ואת מקומה במרחב.

ספרו רב הערך של אל"מ (מיל') ד"ר שאול אריאלי, המומחה מס' 1 בנושא גבולות ישראל, הוא מאגר מידע ותובנות חשוב ומקיף ביותר לכל המתעניין בנושא. בעזרת עשרות רבות של מפות, תרשימים ולוחות מעמיד אריאלי את ניסיונו הרב והידע המקיף לסטודנטים, לחוקרים, לאנשי ממשל מקומי וממשל מרכזי ולרבים הנזקקים מעת לעת למידע על גבולות הארץ והשפעתם על חיינו.

אריאלי נעזר גם בדוגמאות מהעולם על הסוגיה הטריטוריאלית בסכסוכים דומים ומעז גם לומר במפורש כי ההתעקשות המקובעת של ישראל על "גושי ההתיישבות" פוגעת באינטרס שלה להשיג היפרדות מוסכמת.

זה ספר יען, ספר עזר אשר לא נקרא בנשימה אחת, הוא עומד על המדף הפרטי בבית וזמין לתשובות על שאלות הצצות באופן תדיר בעיקר בעניין הגבול עם עזה ויו"ש. זהו הספר המקיף ביותר שראה אור עד היום בנושא הזה, המעסיק את כולנו באופן שוטף.

***

כל גבולות ישראל – מאה שנים של מאבק על עצמאות, זהות, התיישבות וטריטוריה, מאת שאול אריאלי, ידיעות ספרים, 2018

אולי יעניין אותך גם

פיצוצים ברצועת עזה בעקבות ההתקפה של צה"ל. צילום: AP

צה"ל תקף שני פעילים של הג'יהאד האסלאמי

כלי טיס של חיל האוויר תקף את השניים בצפון רצועת עזה. הם ככל הנראה עמדו לשגר רקטות וסוכלו על ידי כוחות צה"ל. "התקיפה בוצעה על מנת להסיר איום מידי", נמסר מדובר צה"ל. הפלסטינים דיווחו כי אחד מהם נהרג