בלי יום של חסד - רוה"מ נפרד מהרמטכ"ל

צילום: חיים צח, לע"מ / אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

"גדי, קו הסיום של המסלול הצבאי הארוך שלך, הקו הזה כבר נמצא במרחק נגיעה. בעוד יומיים תחצה אותו, אחרי למעלה מ-40 שנים של שירות מסור בצה"ל, אני בדקתי את זה. למיטב ידיעתי, מדובר בשיא שירות של רמטכ"ל מכהן. אתה הצטרפת למטה הכללי עוד ב-1999 - כלומר, במאה הקודמת. אתה צמחת מן השטח, מן השורשים, כמו העץ של גולני. מכובדי הנשיא, אני מהאדומים, אבל ביחד עם כולם אנחנו מצדיעים, גדי, לזכויותיך הרבות כלוחם וכמפקד", אמר  נתניהו לאיזנקוט בטקס פרידה שנערך אתמול (א') בקריה. 

"אם נהיה נכונים להגן על מדינתנו בכל מאודנו, ייתכן שלא נידרש למערכה כוללת. ואם נידרש לכך, צה"ל יעמוד באתגר, אזרחי ישראל יעמדו באתגר, ויחד נבטיח את נצח ישראל.

"בארבע השנים האחרונות, פעלנו לסכל את האיומים הללו בארבע משימות מרכזיות: המשימה הראשונה - לבלום את הסכם הגרעין שסלל את דרכה של איראן לארסנל גרעיני, ולחדש את הסנקציות על איראן. היעד הזה הושג. הצגנו בפני הנשיא טראמפ מידע מודיעיני חשוב שסיפק אמ"ן וכן את ארכיון הגרעין הסודי שהביא המוסד מטהראן. הנשיא טרמאפ החליט לצאת מן ההסכם, ולחדש את הסנקציות על איראן. הצעד הזה משפיע באופן מרחיק לכת על יכולתה של איראן לממן את תוקפנותה.

"המשימה השנייה - לבלום את ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. ועל משקל אמירתו המפורסמת של המנהיג הציוני הדגול, ישראל זנגוויל, "קטע דברים רעים באיבם" - עצור אותם כשהם קטנים. גם היעד הזה הושג. צה"ל בהובלתך, גדי, תקף מאות רבות של פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה בסוריה. המחוייבות שלנו לבלום את איראן בסוריה איתנה ומובנת לכולם, כולל לנשיא רוסיה, שאיתו אני מקיים מגע שוטף, ולרמטכ"ל צבא רוסיה שאיתו אתה מקיים, גדי, מגע שוטף.

"המשימה השלישית - למנוע מחיזבאללה לשים ידו על נשק מדויק. גם היעד הזה הושג במאמץ משותף של הדרג המדיני, צה"ל והמוסד. חיזבאללה תכנן שהיום יהיו בידיו אלפי טילים מדויקים - בפועל יש בידיו כמה עשרות. 

"המשימה הרביעית - לשלול מחיזבאללה והחמאס את נשק המנהרות. בדרום, מנהרות רבות הושמדו, ואנו ממשיכים לבנות את המכשול התת קרקעי. ובצפון, השלמנו ביממה האחרונה את חשיפת המנהרה השישית שחוצה לשטחנו, ובקרוב מאוד גם היא תושמד. בכך נשלים את מבצע "מגן צפוני", המבצע החשוב שאתה הובלת, גדי. ויש גם משימה חמישית, משימה לטווח ארוך - תר"ש גדעון, שיאפשר לצה"ל לתכנן מה הוא צריך כמו שצריך. גם היעד הזה הושג."

אולי יעניין אותך גם

נשיא סין ונשיא ארה"ב. היחסים בין השניים ישפיעו על יחסי ישראל-סין? צילום (ארכיון): AP

עסקים כרגיל: יחסי ישראל-סין בסייבר נמשכים

חרף המשבר הכלכלי ומלחמת הסחר בין סין וארה"ב, נראה שעסקי הסייבר בין הסינים לישראל ממשיכים להתקיים. בכירים ישראלים, למשל, צפויים להשתתף בכנסים בסין. האם עדיין קיים חשש ממשבר ישראלי-אמריקאי בעקבות כך?