בוועדת הבחירות טענו שאין חשש להתערבות בבחירות. למה פתאום שב"כ טוען שיש?

דיון שנערך בכנסת ביוני 2017 העלה כי אין חשש להתערבות בבחירות הקרובות וכי שב"כ ומערך הסייבר (אז רשות) מייעצים לוועדה בתחום הסייבר. מדוע שנה וחצי לאחר מכן ראש השב"כ טוען לתמונת מציאות הפוכה? 

קרדיט: תקשורת שב"כ

לאחר דבריו של ראש השב"כ נדב ארגמן אתמול (ג') בדבר האפשרות להתערבות בבחירות של מעצמה זרה, מוציאים היום קול מרגיע מהארגון. "בהמשך לפרסומים הערב, שירות הביטחון הכללי מבקש להבהיר כי למדינת ישראל וקהיליית המודיעין, יש את הכלים והיכולות לאיתור, ניטור וסיכול של נסיונות להשפעה זרה, במידה ויהיו כאלו. ביכולתה של מערכת הביטחון הישראלית לאפשר קיומן של בחירות דמוקרטיות וחופשיות במדינת ישראל", כותבים בהודעה של שב"כ. 

דבריו של ארגמן מעניינים בעיקר על רקע דיון בכנסת שהתקיים ביוני 2017 בנושא התערבות בבחירות. באותו דיון נאמר כי הבחירות בישראל בכלל נעשות בצורה ידנית (ולכן אי אפשר לפרוץ למכונות הצבעה), וועדת הבחירות אינה תשתית קריטית כדי לשמר את האי תלות שלה מהממשלה (שאחראית על מערך הסייבר והשב"כ). עם זאת, עלה באותו דיון כי הוועדה כן מתייעצת עם שב"כ והמערך (אז הרשות בניהול בוקי כרמלי) לגבי המערכות בהן היא משתמשת לפעילות השוטפת. 

באותו דיון גם נקבע מפורשות שאין חשש להתערבות חיצונית בבחירות בישראל. "המערכת שאליה מוזנות תוצאות הבחירות מנותקת לגמרי מהרשת כך שאין כל חשש להתערבות שם. זו מערכת סגורה לחלוטין", אמרה עו"ד אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית באותו דיון. 

אם כך, מדוע פתאום ראש השב"כ טוען שיש חשש? האם כוונתו להשפעה פסיכולוגית על הבוחר באמצעות התערבות במדיה מסורתית או חברתית? האם הוכח במקום כלשהו, כולל ארה"ב, שהתערבות כזו (רכישת פרסומות, ראיונות, מאמרים וכו') אכן השפיעו על החלטת הבוחר? וכיצד ניתן להבדיל בין התערבות חיצונית פסולה לשימוש לגיטימי באותן שיטות על ידי מועמדים ישראלים? 

אין ספק כי דבריו של ראש השב"כ אינם חושפים את כל הידוע לשב"כ. אם אכן יש חשש למניפולציה על ספירת הקולות - ראוי שזה יצוף כעת. אם החשש הוא מהתערבות אחרת - ראוי שהשירות יסביר לציבור את מהותו.