בריטניה: נעצרו שני חשודים בהפעלת הרחפנים ששיתקו את שדה התעופה גטוויק

שדה התעופה גטוויק (צילום: AP)

שני חשודים, גבר ואישה, נעצרו בחשד שעמדו מאחורי הפעלת הרחפנים בשטח שדה התעופה גטוויק בבריטניה, שהובילה להשבתת הפעילות בשדה ולביטולן ולדחייתן של מאות טיסות. העיתון הבריטי "הדיילי מייל" דיווח בסוף השבוע כי הצבא הבריטי, הציב בשדה את מערכת ההגנה האווירית הישראלית "Drone Dome" מתוצרת רפאל, במטרה לסייע לחידוש הפעילות בגטוויק. על פי הדיווח, צבא בריטניה רכש שש יחידות של המערכת הישראלית מוקדם יותר השנה. ברפאל לא הגיבו לדיווח בכלי התקשורת בבריטניה.

מערכת "Drone Done" מספקת הגנה אווירית כנגד רחפנים עוינים (מיקרו וננו-כטב"מים) תוך גילוי, זיהוי, עקיבה ונטרול של רחפנים עוינים המופעלים באזורים אסורי-טיסה על-ידי גורמי טרור, לצורך ביצוע תקיפות אוויריות, איסוף מודיעין ופעילויות נוספות. המערכת מאפשרת הגנה של 360 מעלות ומתאפיינת בתגובה מהירה, מניעת נזק סביבתי ושמירה מיטבית על בטיחות התושבים או מטוסים הטסים באזור. 
 
הזיהוי מסופק על ידי שילוב של מכ"מ RADA מסוג RPS-42 pMHR S-band עם כיסוי מלא של 360 מעלות, מערכת Controp MEOS וחיישן איתור ה- NetSense Wideband שפותח על ידי Netline. למכ"ם יש בדרך כלל טווח זיהוי של כ-50 ק"מ למטרה בגודל מטוס תובלה, אך עבור קבוצת המטרות עבור ה -Drone Dome, המכ"ם מספק טווח זיהוי של בין 3.5 ק"מ ל - 10 ק"מ.
 
כזכור, שדה התעופה גטוויק, השני בגודלו בבריטניה, הושבת בחמישי האחרון מפעילות לכמעט 23 שעות בעקבות חדירת רחפנים לשטחו. מדובר באחת התקופות העמוסות ביותר מבחינת הנוסעים, בשל הסמיכות לחג המולד. עשרות אלפי נוסעים נתקעו בשדה התעופה שעות ארוכות בגלל ההשבתה.