בכסות המנהרות - צה"ל מגבש תשתית צבאית ומדינית להפצצת האיראנים בלבנון. דעה

קרדיט: דובר צה"ל

דיווחים על מנהור בגבול לבנון אינם חדשים. דיווחים כאלו צפו בשנים האחרונות מספר פעמים (לדוגמא: inn.co.il, ynet.co.il, mako.co.il ). גם דו"ח מבקר המדינה משנת 2016 העיר על מנהרות בגבול ישראל. הסיבה להעלאת החיכוך בגבול לבנון אינה מנהרות עליהן יודע צה"ל לפחות ארבע שנים, אלא ירידה בפעילות חיזבאללה בסוריה ומעבר הפעילות האיראנית מסוריה ללבנון. יש לשער כי המטרה של צה"ל במבצע הנוכחי, מעבר לגילוי מנהרות חודרות, היא לייצר שגרת חיכוך מול חיזבאללה לתקופה ארוכה באמצעות ריכוז כוחות על הגבול. בזכות כוחות אלו, חיל האוויר יוכל להשמיד מטרות איראניות בלבנון בלי שחיזבאללה יתפתה למלחמה. ואם זה יתפתה, הוא יושמד.

הפח שטמנו לנסראללה בירושלים

כבר ביולי 2016 התריע מבקר המדינה על מנהרות חודרות מלבנון. חיפוש ברשת יעלה דיווחים ישנים יותר. "בביקורת עלה כי גם בגזרת הלבנון יש עיסוק במנהרות, וחזבאללה הרחיב מאז מלחמת לבנון השנייה את מערכיו התת-קרקעיים בדרום לבנון, בעיקר במרחבים האורבניים", כותב מבקר המדינה בדו"ח משנת 2016. "במהלך השנים שמאז מלחמת לבנון השנייה ועד בסמוך למבצע 'צוק איתן' נעשו פעולות איסוף ומחקר רבות על ארגון חזבאללה, אך רק באופן חלקי על תשתית המנהרות בלבנון. [...] נוכח הערכות המודיעין והתפוצה הנרחבת של מנהרות בלבנון, ראוי שצה"ל ומשהב"ט יקדמו משמעותית את הפתרונות להתמודדות עם האיום בגזרת פצ"ן, לרבות הפתרונות הטכנולוגיים."

למרות הביקורת על העבר, המבצע הנוכחי לטיהור גבול לבנון ממנהרות חודרות הוא בשורה טובה. עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. ניתן לשער כי טיהור המנהרות הוא רק המיסוך לסיבה האמיתית - ריסון חיזבאללה והפצצה של מטרות איראניות בלבנון. חיזבאללה סיים כמעט את המלחמה בסוריה, כאשר מלבד הכיס באידליב בצפון מול הטורקים ועוד שטח קטן במזרח מול דאע"ש, שאר השטח חזר לשליטת אסד. חזרת מרכז הכובד של הארגון ללבנון מחזירה את הפוקוס ללחימה בישראל. שינוי שגרה זה מצריך ריסון בדמות כוחות צה"ל על הגבול.

סיבה נוספת היא העברת מרכז הכובד של איראן מסוריה ללבנון. לפוטין נמאס מהמשחקים של ישראל ואיראן בסוריה. הוא רוצה יציבות של אסד בשביל האינטרסים הרוסיים, ולכן הוא חסם את ישראל ואיראן מלפעול בסוריה. כתוצאה מכך האיראנים יצאו ללבנון. חיזבאללה שולט דה-פקטו במדינה וקל להם לקבל גישה לבסיסי הארגון, שדות תעופה ונמלי ים. עבור צה"ל מדובר במשוואה בעייתית. איך תוקפים מטרות איראניות בלבנון בלי לגרור את חיזבאללה למלחמה? מנהרות בגבול הצפון כנראה סיפקו את התשובה.

כדי למצוא מנהרות צריך מכונות ועבודות אזרחיות עליהם צריך לשמור. בגלל שמדובר בגבול עם חיזבאללה, צה"ל חייב לרכז הרבה כוחות לצורך כך. כך יצר צה"ל משוואה שבה כל עוד העבודות לחשיפת המנהרות ימשכו - הנוכחות הצבאית המוגברת תישאר. המהלך של צה"ל קיבל גושפנקא מדינית הודות ההוכחות להפרת החלטה 1701. ההפרה הזו נותנת לישראל לעשות מה שצריך כהגנה עצמית, כולל ריכוז כוחות בגבול ואולי גם כניסה מוגבלת לשטח לבנון על מנת לפוצץ את המנהרות שמצאו.

נסראללה מבין את הפח שירושלים טמנה לו. עם זאת, עדיין נשארה לו אפשרות להפעיל את חמאס בגזרה הדרומית במקום להגיב בעצמו. לא סתם יואב גלנט הוציא בימים האחרונים אזהרה מרומזת לחמאס - באותו יום שבו החלו הפעולות על גבול לבנון.

כל עוד יש איראנים בלבנון - צה"ל יחפש מנהרות בגבול

אחת השאלות הפתוחות היא מה הכוונות של הממשלה - לשים פלסטר בדמות פרויקט קצר יחסית של איתור מנהרות על הגבול או כניסה לבניית מכשול תת קרקעי כמו בעזה. אם יחליטו בירושלים להנחות את צה"ל לבנות מכשול תת קרקעי, מדובר בהליך שיקח לפחות שנתיים. או כמה שהאיראנים ישארו בלבנון. את לוחות הזמנים אפשר למרוח בהתאם. חיזבאללה מצידו יהיה בבעיה בדרום לבנון אם צה"ל ייצר תלות בין נוכחות האיראנים בלבנון לבין זמן בניית המכשול. נוכחות צבאית ישראלית מוגברת רציפה על גבול הצפון תאפשר לצה"ל לעשות כל מיני דברים שיותר קשה לעשות בלי נוכחות כזו. בין היתר, תקיפת מטרות איראניות ועוד כהנה וכהנה כיד הדמיון.

לצד נוכחות מוגברת של צה"ל על גבול הצפון, נסראללה יצטרך להתמודד גם עם מנוף אמריקאי. בחודשים האחרונים הבית הלבן מפעיל על חיזבאללה לחץ כלכלי גדול באמצעות סנקציות בהובלת צוות מיוחד של משרד האוצר. גם נתניהו דרש לאחרונה ממזכ"ל האו"ם עוד סנקציות על חיזבאללה בגלל המנהרות. בנוסף למנוף מדיני-כלכלי אמריקאי, ישנו גם מנוף צבאי אמריקאי על חיזבאללה במידה וזה יתפתה לעימות עם צה"ל. ארה"ב פרוסה בסוריה, ירדן, בחריין, ועוד מספר בסיסים במזרח התיכון עם כוחות, שתפקידם לרסן את רוסיה בסוריה אם וכאשר תפתח חזית בין צה"ל לחיזבאללה.

באירוע נוצרת משוואה נוספת. אם איראן תתן לנסראללה הוראה לתקוף את ישראל, היא תישאר בלי חיזבאללה - הקלף שלה מול תקיפה ישראלית את מתקני הגרעין באיראן. פלוני עם קצת דמיון היה יכול לחשוב שהפעולה נגד המנהרות בגבול הצפון מתואמת עם ארה"ב (אפרופו פגישת נתניהו ופומפאו) כחלק ממהלך הלחץ הכלכלי על איראן. ריכוז כוחות צה"ל בגבול לבנון בצורה גלויה יכולה להתפרש כאיתות לאיראן שאם זו תחליט לסגור את מיצרי הורמוז, ארה"ב תנחית מהלומה צבאית על מתקני הגרעין שלה וצה"ל כבר מוכן להתמודד עם חיזבאללה במקרה כזה.  

שאלת העיתוי

אין ספק כי נקודת הזמן בה בחרו בישראל לרכז כוחות בגבול הצפון בכסות פעולת גילוי מנהרות אינה שרירותית. צה"ל בוחן את נושא המנהרות לפחות ארבע שנים ושאלת העיתוי לגיטימית. מדוע עכשיו? חלק יטענו כי מדובר בניסיון פוליטי של רוה"מ להסיט תשומת לב מהחקירות נגדו. זו תזה אפשרית. תזה נוספת קשורה למהלכים האמריקאים ללחוץ את איראן להגיע להסכם חדש. הלחץ מעלה חשש כי טהרן תנסה תגובה צבאית באזור המפרץ או בישראל. הסנקציות על הנפט האיראני נכנסו לתוקף לפני כחודש, והאיראנים מתחילים להרגיש את הלחץ. תגובה כזו יכולה להוביל לעימות צבאי בין ארה"ב וישראל לאיראן. בהיבט זה, ריכוז כוחות בגבול הצפון הוא מהלך מונע הגנתי. בעיקר אם מתקיימים מגעים חשאיים בין טהרן לבית הלבן ויש סיכוי לפיצוץ במו"מ.  

עבור איראן, חשיפת המנהרות בעייתית במיוחד בעת זו. מחד, חיזבאללה נשמר כגורם מרתיע מול ישראל למקרה של תקיפה באיראן, ואי אפשר 'לבזבז אותו' על עימות סתמי עם ישראל. מאידך, מבינים בטהרן שבזכות כסות המנהרות, ישראל מרכזת כוחות בגבול ותוכל להפציץ מטרות איראניות בלבנון. אם ישראל תתנה את יציאת האיראנים מלבנון בסיום חיפוש המנהרות, בטהרן יצטרכו להחליט מה עושים. ייתכן ויעבירו את מרכז הכובד של הפעילות נגד ישראל לעירק. אין ספק, כי לא משנה מה הסיבה האמיתית לבחירת העיתוי לפעילות הישראלית, מדובר בעיתוי כמעט מושלם המחייב את איראן לקשור את ידי חיזבאללה מול הפעילות של צה"ל בגבול.