טילים איראנים לטווח של כ900 ק"מ נמצאו בתימן

הנציג מיוחד לטיפול באיראן מטעם מחלקת המדינה, בריאן הוק, חשף במסיבת עיתונאים את רוחב פעילות הברחות הנשק האיראנית למזרח התיכון, עם מיקוד בתימן. בין היתר, חשף הוק טק"ק איראני שנמצא בסעודיה שמגיע לטווח של כ-900 ק"מ. אם האיראנים ישפרו את הטיל עוד קצת, מנקודות מסוימות בתימן, הוא יכול להגיע כמעט עד פאתי אילת

הנציג מיוחד לטיפול באיראן מטעם מחלקת המדינה, בריאן הוק, סיפק הצהרה פומבית על עסקי הברחות הנשק של איראן לתימן ולאזורים נוספים במזרח התיכון. "היום אנחנו חושפים את טיל קרקע-אוויר Sayyad-2C של איראן, שאתם רואים מאחורי. טיל זה תוכנן ויוצר באיראן, והכתיבה בפרסית מתוארת כטיל צייד. הסימנים הפרסיים הבולטים הם דרכה של איראן לומר שלא אכפת להם להיתפס בהפרת החלטות האו"ם. הSayyad-2C הוא אחת משתי מערכות זהות שהורשעו בסעודיה בתימן בתחילת השנה. האיראנים רצו למסור את זה לחותים שהיו משתמשים בו כדי ליירט מטוסי קואליציה עד לטווח של 46 קילומטרים. אנחנו גם חושפים טילים מונחים נגד טנקים", אמר הוק.

טילי נ"ט, טק"ק, מל"טים ונק"ל

"בתצוגה שלפני שני סוגים מתוך שלושה של טילים מונחים נגד טנקים שאיראן מייצרת ומוכרת. הטופאן והטוסאן. אחד מטילי הטופאן חדש יחסית ונתפס במטמון נשק על סיפון ספינת ה'דאו' בים הערבי. השני נמצא על ידי סעודיה במהלך פשיטה בתימן. טיל הטוסאן המוצג הוא גם חדש, והוא אחד מתוך חמישה שנתפסו על ידי הכוחות הסעודיים בתימן. טילי פג'ר נוספו לתצוגה וממוקמים ליד הטילים המונחים נגד טנקים. נשק זה נמצא בהלמנד, ליד שדה קנדהאר, על-ידי הצבא הלאומי האפגני מהטליבאן. איראן מספקת סיוע לטליבאן מאז שנת 2007 לפחות.

"משמאלי יש מערכת אוויריות חדשה ללא טייס: השאהד 123. יש לנו פסולת משאהד שהוחזרה על ידי כוחות הקואליציה באפגניסטן לאחר התרסקותה, וכן מרכיבי שאהד שנמצאו בתימן בתחילת 2018. יש כאן גם כמה נשקים חדשים ממוצא איראני, כגון רובי צלפים, אר.פי.ג'י, וריאנטים של AK ורימוני יד. אלה סופקו לנו על ידי בחריין. איראן העניקה את הנשק הזה לקבוצות מיליטנטיות שיעיות כדי לבצע פיגועים נגד הממשלה."

הוק דיבר גם על טילי קרקע-קרקע איראנים שנמצאים בשימוש על ידי החותים. "החותים שיגרו טילים ממוצא איראני לעבר ריאד, עם טווח משוער של 560 מייל (כ-900 ק"מ). בדיוק כפי שאנו חייבים להגביל את ההתרחבות האיראנית בסוריה, בגולן ובעיראק, עלינו למנוע גם את איראן מלהשתרע בתימן", אמר הוק. תשומת לב כי המרחק בין תימן לאילת מגיע לכ-1000 ק"מ. כלומר, ייתכן והאיראנים רואים בחותים חזית דרומית לישראל (ולא רק לסעודיה).

[מקור: מפות גוגל - צילום מסך]

עוקץ את אירופה

"אני רוצה להדגיש עכשיו את השקעת המשטר האיראני בבדיקת טילים ופיתוח. זה הולך וגובר. הקצב של שיגורי הטילים לא פחת לאחר יישום עסקת הגרעין האיראנית בינואר 2016. איראן ביצעה מספר רב של שיגורי טילים בליסטיים ושיגורי חלל מאז ועד היום, תוך שהיא ממשיכה לתעדף את פיתוח הטילים ככלי של מהפכה. אנו מעריכים כי בינואר 2017 השיקה איראן טיל לטווח בינוני תחת השם Khorramshahr. הוא יכול לשאת מטען של יותר מ -500 ק"ג ויכול לשמש לשיגור ראשי נפץ גרעיניים. טווח השיגור שלו הוא מעל 1,200 מייל (כ-1900 ק"מ), וזה מספיק רחוק כדי לאיים על כמה בירות אירופה. פיתוח הטילים המתמשך של איראן מעמיד את אירופה בטווח שלה", אמר הוק עם רמז עבה לאירופאים שמנסים לייצר ערוץ עוקף לסנקציות האמריקאיות על איראן. בעיקר גרמניה וצרפת.

"לאיראן יש את כוח הטילים הבליסטי הגדול ביותר באזור, עם יותר מ -10 מערכות טילים בליסטיים שונות או במלאי שלה או בפיתוח. זה מאיים על ישראל ועל שותפים אחרים, ובמיוחד על ערב הסעודית ועל איחוד האמירויות הערביות. רק החודש נורו רקטות על ישראל משטחים שבשליטת השותף האיראני הפלסטיני חמאס. בלבנון יש לנו עדויות לכך שאיראן מסייעת לחיזבאללה לבנות מתקני ייצור טילים. בעיראק, דיווחים מהימנים מצביעים על כך שאיראן מעבירה טילים בליסטיים לקבוצות המיליציה השיעית. זאת מכיוון שמיליציות אלה ביצעו התקפות פרובוקטיביות ביותר על המתקנים הדיפלומטיים של ארה"ב בבגדאד ובבצרה בספטמבר, ואנו יודעים שאיראן לא עשתה דבר לעצור התקפות אלו."

מיליארדים למשטר אסד

הוק גם חשף כי איראן מזרימה מזומנים וכוחות לאזורי סכסוך כדי לתמוך בפתרונותיה מהלבנט ועד חצי האי ערב. לפיו, טהרן העמידה קווי אשראי בהיקף של 4.6 מיליארד דולר למשטר אסד, והעבירה יותר מ -100 מיליון דולר לארגונים פלסטיניים, כולל החמאס והג'יהאד האסלאמי, ומנהלת כ -10,000 לוחמים שיעים בסוריה, חלקם ילדים בגיל 12 שנים.

"ביולי 2007, אישרנו סנקציות על 18 אנשים ויחידים מרכזיים לתמיכה בתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. בינואר נכנסו ארבעה גופים נוספים. בחודש מאי, הכנסנו חמישה איראנים שסיפקו מומחיות טילים לחות'ים. אנשים אלה היו אחראים גם על העברת נשק לתימן מטעם כוח קדס. החודש סנקציות שלנו הוטלו על יותר מ -700 אנשים, ישויות, כלי שיט, וכלי טיס איראנים", ציין הוק את התגובה האמריקאית למימון האיראני את הטרור.