סנקציות חמורות על איראן מהיום, כולל אמברגו נפט ובנקים. הציבור באיראן מביע חששות מפגיעה

נכנסו לתוקפן הסנקציות החדשות שהטילה ארה"ב על איראן. השר ליברמן כתב: "החלטתו האמיצה של הנשיא טראמפ היא שינוי המציאות שלו חיכה המזרח התיכון"

הנשיא טארמפ (צילום: AP)

החל מהיום נכנסו לתוקפן הסנקציות החדשות שהטיל הממשל האמריקני על איראן. סנקציות, הכוללות אמברגו על יצוא נפט איראני, שהן החמורות ביותר מאז פרשה ארה"ב מהסכם הגרעין.

מנהיגי איראן ממשיכים לטעון שהמדינה תגבר על הסנקציות וכי ארה"ב לא תצליח להפחית את יצוא הנפט. אולם חוגים רבים בציבור בטהרן מביעים חששות לפגיעה ממשית בתחומים שונים. הסנקציות כוללות מה שמחלקת המדינה בוושינגטון מגדירה "ניתוק מערכת הבנקאות האיראנית מהשוק העולמי".

הטלת הסנקציות חלה ביום השנה להשתלטות מהפכנים איראניים על שגרירות ארה"ב בטהרן בשנת 1979. לרגל היום ארגן המשטר הפגנות גדולות ליד האתר בו ניצבה שגרירות ארה"ב בטהרן. ההמון נשא כרזות נאצה "מות לארה"ב" ו"מוות לישראל" ושרף את דגלי שתי המדינות. הדובר היה מפקד משמרות המהפכה מוחמד אל ג'פארי שקרא: "לעולם אל תאיימו על העם האיראני".

הנשיא טראמפ הודיע על הסנקציות בטוויטר עם הכותרת  "הסנקציות מגיעות ב-5 בנובמבר".

שר הביטחון ליברמן כתב בתגובה לכניסת הסנקציות לתוקפן כי "החלטתו האמיצה של הנשיא טראמפ היא שינוי המציאות שלו חיכה המזרח התיכון. במכה אחת פוגעת אמריקה אנושות בהתבססות של איראן בסוריה, בלבנון, בעזה, בעיראק ובתימן.

הנשיא טראמפ,  עשית זאת שוב! תודה".

עיתוני בריטניה מוסרים מכתביהן בטהרן שאיראן סומכת על תמיכת אירופה. האיחוד האירופי הקים מנגנון מיוחד (SPV) שמגמתו להתעלם מהסנקציות ולהמשיך לנסות לשכנע את טהרן לתמוך בהסכם הגרעין כדי להציל את כלכלתה.

חשש רב מהסנקציות הביעו חוגים שונים באיראן: מערכת הבריאות דיווחה כי במדינה יש 12 אלף חולי המופיליה הסובלים מדימומים וחייהם יהיו בסכנה אם תנותק אספקת התרופות. קבוצה של פסיכיאטרים ופסיכולוגים חתמה על מכתב שבו נאמר כי נשקפת סכנה רצינית לנגישות הציבור לתרופות מצילות חיים.  

סטודנט איראני באוניברסיטת ליידן בהולנד התלונן כי נשקפת סכנה למערכת החינוך האקדמי אם משפחות באיראן לא יוכלו לממן לימודים של סטודנטים במוסדות חינוך בחו"ל.