זריף צודק. אבל זכותה של ישראל לסכל את הסכם הגרעין. התלונות לMOIS. דעה

צרפת ודנמרק הם כשלונות מבצעיים של שירות הMOIS האיראני באירופה, אותם ניצלה ישראל לסיכול המעקף האירופאי לסנקציות אמריקאיות. אם לזריף יש תלונות, שיפנה אותן לשירות הביון שלו

חשיפת פעילות המודיעין האיראני בדנמרק היא ככל הנראה המשך ישיר לחשיפת פעילות דומה בצרפת קודם לכן. בצרפת נעצרו זוג שעבד בשביל המודיעין האיראני במשימה לבצע פיגוע בכנס של ארגון אופוזיציה איראני בשם MEK בפריז. בדנמרק היה זה אזרח נורווגי בעל רקע איראני שעסק באיסוף מל"מ על הנהגת קבוצת גולים איראנית אחרת בשם ASMLA. בשני המקרים, הטענה כי המוסד הישראלי היה זה שנתן את הטיפ לשירותי הביון המקומיים שביצעו את המעצרים.        

כתבנו בעבר על עומק החדירה של המוסד לאיראן. בהקשר זה, שני המקרים, צרפת ודנמרק, הם המשך ישיר לטענה זו. נציגי אופוזיציה איראנית בגלות כאלו השייכים לקבוצות כמו MEK, ASMLA או אחרות, מחזיקים קשרים עם גורמים בכירים באיראן על אף היותם בגלות.

גולים אלו משמשים גם כ'בור מים' עבור שירות הביון האיראני, הMOIS שפועל גם באירופה. בשני המקרים שפורסמו, ניסו סוכני MOIS לחסל אופוזיציונרים באירופה. בשני המקרים, המוסד שרף אותם בטרם עת. כך לפי הפרסומים בתקשורת. מדוע שירות הביון האיראני לא הבין את יכולות המוסד? לא ברור. ההתנהלות הלא מקצועית של MOIS בהקשר זה מעידה ככל הנראה על הלחץ המופעל על מפקדיו לקיים את הצדק עם אנשי ASMLA. באיראן מאשימים את הארגון בפיגוע באבחז, איראן, בסוף ספטמבר האחרון וחמינאי ככל הנראה רוצה את חיסול בכירי הארגון.

הלחץ הזה מביא לטעויות בשטח המאפשרות למוסד לשרוף את איראן בארצות שתומכות בהסכם הגרעין. אינטרס ישראלי מובהק, לאור הניסיונות האירופאים לעקוף את הסנקציות האמריקאיות שיכנסו לתוקף ביום שני הקרוב. בהקשר זה, שר החוץ של איראן, מוחמד זריף, כנראה מבין עניין. לדידו, המוסד פועל במרץ לקראת יישום הסנקציות במטרה לשרוף מדינות אירופאיות התומכות בהסכם. צרפת ודנמרק נופלות תחת הגדרה זו. עם זאת, את הטענות הוא צריך להפנות לשירותי הביון שלו שלא מצליחים להביא תוצאות, ולא למוסד שמבצע את תפקידו בשליחות ראש ממשלת ישראל. ככל הנראה בהצלחה.

לצד הסיבות שבגינן המוסד מסכל פעילות איראנית באירופה נגד אופוזיציונרים איראנים, ראוי להתייחס לנקודה נוספת במקרה הדני. במקרה זה מדובר בארגון ASMLA אותו איראן מאשימה בביצוע הפיגוע באבחז בסוף ספטמבר האחרון. בפיגוע נרצחו עשרות בני אדם. אם הארגון אכן עשה זאת, יכול פלוני להניח כי למוסד יש קשר עקיף לאותו פיגוע באיראן. ובכן, טענה זו, אינה תואמת את תרבות העבודה בשירותי הביון הישראלים. אלו, לרוב, נמנעים מהרג של אזרחים. גם כאשר מדובר במטרות איכות.

נזכיר כי גם במקרים בהם חוסלו מדעני גרעין באיראן שיוחסו למוסד, לא נהרגו אזרחים. על אף שחלקם בוצעו במקומות הומי אדם. אירועים אלו ממחישים את המשקל שמעניקים במוסד לחיי בלתי מעורבים במדינות זרות. אם אכן המוסד הוא זה שסיכל את ניסיון הפיגוע נגד אנשי ASMLA בדנמרק, סביר להניח כי האינטרסים קשורים יותר לסיכול הסכם הגרעין.

אין ספק כי אם המוסד הוא זה שסיכל את ניסיון הפיגוע בהצלחה נגד אנשי האופוזיציה בדנמרק וצרפת יחד עם שירותי ביון מקומיים, הMOIS וזריף במשרד החוץ יצטרכו לחשב מסלול מחדש. מדובר בסדרת כישלונות מבצעיים שהתרחשו על רקע ניסיונות החיסול והריגול של הGRU הרוסי באירופה, כך שהפתיל של הפוליטיקאים האירופאים בכל הקשור לריגול זר גם ככה קצר. אם זריף רוצה מעקף אירופאי לסנקציות האמריקאיות, כדי שיחשוב על ריסון הMOIS באירופה. בינתיים, נראה כי שירות הביון שלו רק מגדיל את ההפסדים מרצועת החנק שטראמפ כורך סביב איראן.    

אולי יעניין אותך גם