דיווח: רוסיה תפרסם דוח מפורט על הפלת המטוס בסוריה

צילום: AP

משרד ההגנה הרוסי צפוי לפרסם ביום ראשון מסמך מיוחד ובו כל הפרטים המלאים והמפורטים של האירועים שהביאו לאובדנו של מטוס הביון הרוסי IL-20 בסוריה .

סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מוסרת כי המסמך שיפורם ביום ראשון יכלול מידע מדוייק ומפורט על כל הנסיבות של האירוע. "זה יכלול כרונולוגיה של דקה-אחר-דקה של הטרגדיה".

ובתוך כך, מה היה במטוס הרוסי איליושין IL-20 שהופל בסוריה ומה טיב משימותיו של כלי הטיס הזה. מטוס הביון, המוגדר כ"מטוס סיור ימי", הופיע בזירה המזרח תיכונית ב-2015. זה מטוס ELINT, לאיסוף מודיעין אלקטרוני, המצוייד בכמה סוגי אנטנות, בציוד אינפרה-אדום (IR) ובחיישנים אופטיים.

מומחי האתר THE AVIATIONIST מוסרים כי במטוס זה יש מכ"ם מוטס הצופה אל צידי המטוס (SLAR) וכן ציוד תקשורת לווייניים ומערכת להפצת מידע ונתונים בזמן אמיתי. זה מטוס הריגול מספר אחד של חיל האוויר הרוסי.

בדרך כלל מבצעים מטוסי IL-20 סיורים ארוכי טווח לאיסוף מודיעין מעל המדינות הבלטיות, כשהם טסים בנתיבי טיסה בינלאומיים והטרנספונדרים (משיבים) שלהם כבויים, למניעת זיהוי, כפי שמקובל במטוסי ביון הטסים במרחבים אוויריים אזרחיים. בשנתיים האחרונות טסו מטוסים כאלו לפחות פעמיים בקרבה רבה מידי לנמלי תעופה אזרחיים בינלאומיים גדולים. במארס 2014 מטוס נוסעים של חברת התעופה הסקנדינבית SAS ובו 132 נוסעים כמעט התנגש עם מטוס ביון רוסי דרומית לעיר מלמה בשוודיה. בסוף אותה שנה אירעה כמעט התנגשות בין מטוס IL-20 לבין מטוס נוסעים של חברת CANADAIR שהיה בטיסה משוודיה  לגרמניה.