בכיר בסוכנות ביון במזה"ת: "המוסד חיסל את המדען הסורי ד"ר עזיז אסבר"

העיתון "הניו יורק טיימס", מצטט בכיר בסוכנות ביון במזרח התיכון הטוען כי "המדען הסורי הבכיר ד"ר עזיז אסבר נהרג בשבת בהתפוצצות מטען נפץ במכוניתו, שככל הנראה הושתל על ידי המוסד הישראלי"

סוריה (צילום: AP)

העיתון האמריקאי "הניו יורק טיימס" מצטט מקור שהוא מגדיר "בכיר בסוכנות ביון במזרח התיכון" הטוען כי "המדען הסורי הבכיר ד"ר עזיז אסבר נהרג בשבת בהתפוצצות מטען נפץ במכוניתו, שככל הנראה הושתל על ידי המוסד הישראלי".

על פי הדיווח בעיתון, ד"ר אסבר היה אחד מבכירי מדעני הטילים בסוריה, והיה אחראי להקמת מאגר גדול של טילים מדויקים. בנוסף כך על פי הדיווח, היתה לו גישה לדרגים הבכירים ביותר בסוריה ולממשלת איראן, והגנה עליו יחידת משמר אישי פרטית מיוחדת.

על פי הפרסום, המדען עמד בראש יחידה סודית "סקטור 4" ועסק בהקמת מפעל נשק תת קרקעי. המקור סיפר עוד ל"ניו יורק טיימס" כי ההתנקשות אירעה במוצאי שבת במסייאף. המוסד עקב אחרי ד"ר אסבר זמן רב. למדען היתה גישה חופשית ישירה לנשיא אסד בארמונו בדמשק, וכן שיתף פעולה עם גנרל קאסם סוליימני, מפקד משמרות המהפכה באיראן. יחד עם מדענים איראניים הם החלו לייצר טילים מונחים מדוייקים על ידי שיפור ושדרוג רקטות סוריות מדגם SM600 'תישרין'.

ד"ר אסבר עבד גם על ייצור טילים מונעים בדלק מוצק. כמו כן היה מעורב בייצור נשק כימי בסוריה, בספיר שליד חאלב ובמסייאף שליד חומס. כן היה מעורב בתיאום פעילויות בין האיראנים לבין חיזבאללה  בסוריה- הכל, כאמור, לדברי פקיד בכיר בסוכנות ביון מזרח תיכונית, שצוטט על ידי העיתון האמריקאי.