הסכם הפסקת האש תקף לגבי מרחב דרעא והוא אינו כולל את רמת הגולן

פרסום של מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית מסבירים כי שני הארגונים הג'האדיסטים הדומיננטיים ברמת הגולן נערכים עתה להתקפה של צבא סוריה - המטה לשחרור אלשאם (ג'בהת אלנצרה בעבר) וצבא ח'אלד בן וליד

מעבר אלנציב שבגבול סוריה-ירדן – מבט על - terrorism-info.org.il

הסכם הפסקת האש תקף לגבי מרחב דרעא והוא אינו כולל את רמת הגולן. שני הארגונים הג'האדיסטים הדומיננטיים ברמת הגולן נערכים עתה להתקפה של צבא סוריה. המטה לשחרור אלשאם (ג'בהת אלנצרה בעבר) ביצע אימונים מזורזים לפעיליו. צבא ח'אלד בן וליד המזוהה עם דאעש, שבאגן הירמוכ, עושה מאמץ לקליטת מגויסים חדשים וערך מפגן כוח צבאי להעלאת המורל. פעילי דאעש ממחוז חוראן אף ביצעו פיגוע התאבדות רב נפגעים נגד כוח של צבא סוריה ורוסיה בכפר הגובל בפאתים הדרומיים של אגן הירמוכ, שנתפס לאחרונה על ידי צבא סוריה, כותבים בפרסום של מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית

"למהלכים הצבאיים והמדיניים המתחוללים עתה בדרום סוריה משמעות ארוכת טווח שכן הם מבטאים תהליך של עיצוב אופי גבולותיה של המדינה הסורית מול ירדן וישראל, בתום השתלטות משטר אסד על מרבית שטחה של סוריה. מול ירדן כבר זכה המשטר הסורי בהישג משמעותי כשהצליח להחזיר את מעבר אלנציב וחלקים מהגבול הסורי- ירדני לשליטתו. הדבר יקשה בעתיד על ארגוני המורדים להסתייע בירדן ויזרז את תהליך היחלשותם. הוא גם יאפשר חידוש תנועת סחורות ובני אדם בין סוריה לירדן ולכך תהיה תרומה משמעותית לכלכלת שתי המדינות. אופיו של הגבול הסורי-ישראלי ברמת הגולן צפוי להתעצב בתקופה הקרובה", אומרים במרכז. 

"ב-6 ביולי 2018 נכנס כוח צבאי סורי למעבר הגבול אלנציב, שבין סוריה לירדן, והשתלט עליו ללא התנגדות. החיילים הסורים הניפו במעבר את דגלי סוריה ותמונותיו של בשאר אסד. פעילי ארגוני המורדים הותירו אחריהם שלושה נגמ"שים ותחמושת (חשבון הטוויטר של ההסברה הקרבית המרכזית של צבא סוריה, 6 ביולי 2018; סאנא, 7 ביולי 2018). כוח של משטרה צבאית רוסית נמצא במעבר ומפקח על הנעשה בו, כפי שהוחלט בהסכם הפסקת האש."

בפרסום של המרכז נגעו גם בסוגיית העקורים בסוריה. לפי הפרסום, על פי דיווח האו"ם (עדכני ל-9 ביולי 2018) מעל ל-320,000 בני אדם נעקרו מבתיהם בעקבות הקרבות (רבים מהם נשים, ילדים, קשישים וחולים). כמחצית העקורים נמצאים בקרבת הגבול הסורי-ירדני. כ-164,000 עקורים מצויים במרחב אלקניטרה שבגולן (אתר נציבות האו"ם לפליטים, 3 ו-9 ביולי 2018). העקורים מתגוררים במחנות מאולתרים, בתנאים הומניטאריים קשים, ללא מזון ומים ולעיתים אף ללא מחסה. עשרות מחנות עקורים קמו בקרבת הגבול שבין ישראל-סוריה. [צילומי הלווין של חברת ISI הישראלית].