ארה"ב: בית הנבחרים טרם החליט בנוגע למכירת מטוסי F-35 לטורקיה, טייסיה כבר החלו בתכנית ההסבה למטוסים

בעוד בית הנבחרים האמריקאי עדיין לא דן בנוגע למכירת מטוסי החמקן מדגם F-35 לטורקיה, הטורקים כבר מתכוננים לעתיד. טייסים טורקיים החלו לקחת חלק בתכנית ההדרכה והאימונים להפעלת מטוסי החמקן החדישים בארה"ב

מטוס מדגם F-35 (צילום ארכיון: AP)

טייסים ואנשי תחזוקה טורקיים הגיעו בסוף השבוע לבסיס חיל האוויר האמריקני LUKE באריזונה כדי להתחיל בתכנית ההדרכה והאימונים להפעלת מטוסי חמקן F-35, שטורקיה רוכשת, וארה"ב עדיין לא אישרה לספק.

לבסיס הגיעו שני מטוסים, שרשמית כבר שייכים לממשלת טורקיה, ובעוד כחודש אמורים הטייסים הטורקיים להמריא לראשונה במטוסי F-35 בתום השלב הראשון של אימוני קרקע. קולונל מייק אנדרוס, הממונה על תכנית ההסבה של הטייסים, אמר כי השלמת תכנית ההכשרה כולה, הנמשכת בין שנה לשנתיים, היא תנאי למסירת המטוסים ללקוח.

אלא שבינתיים שרירה וקיימת החלטת הסנאט האמריקאי נגד מכירת מטוסי F-35 לאנקרה ובית הנבחרים עדיין לא קיים דיון בנושא.

DEFENSE NEWS מדווח כי אם טורקיה תקבל את המטוסים, יש סכנה שהרוסים יקבלו מידע טכני רגיש על מטוסי החמקן באמצעות מערכת הגנ"א המתקדמת S-400 שהטורקים מבקשים לרכוש ברוסיה. אם בית הנבחרים לא יאשר את העסקה, קיימת סכנה שהטורקים יטילו הגבלות קשות על השימוש בבסיס האוויר אינג'רליק. ארה"ב תלויה בבסיס זה, שממנו ממריאים מטוסים אמריקניים לגיחות בסוריה ובעיראק.

דובר הפנטגון, קולונל רוב מנינג, אמר כי בשלב הנוכחי המטוסים נמצאים ברשות ארה"ב, הממשלה עדיין לא החליטה על עתיד השתתפותה של טורקיה בתכנית המטוס, ולא ישתנה מאומה עד שתתקבל החלטה סופית בבית הלבן או בקונגרס. טורקיה מבקשת לרכוש 100 מטוסי F-35