"הטכנולוגיות של מטוסי F-35 הן קריטיות להתמודדות עם איום הרקטות הגדול של חיזבאללה"

נשיאת לוקהיד מרטין דיברה על יכולותיו העתידיות של מטוס החמקן מסוג F-35

נשיאת לוקהיד מרטין מרילין יוסון (צילום: AP)

בתרגיל באש חיה שנערך בסוף השנה שעברה שימש מטוס חמקן F-35 של המרינס כ"חיישן מוטס", איתר וזיהה מטרה רחוקה, מעבר לאופק, שידר את המידע לסוללות רקטות של צבא ארה"ב (HIMARS), שהשמידו את במטרה.

"בישראל כבר הוכיחו מטוסי 'אדיר' את יכולתם לפעול תוך שת"פ עם כוחות קרקע וים של צה"ל. טכנולוגיות השליטה והבקרה במטוס הן קריטיות להתמודדות עם איום הרקטות הגדול של חיזבאללה, בכך שיש למטוס יכולות לזיהוי מהיר של מטרות ותיעדופו עבור חיל האוויר הישראלי", אמרה נשיאת לוקהיד מרטין מרילין יוסון.

היא המשיכה ותיארה כיצד "בשלב הראשון של מבצע צבאי ייעודו של החמקן הוא להיות כלי הטיס הראשון שיחדור לתוך תחום אווירי רווי איומים  קרקעיים וישמיד איומים. בשלב מאוחר יותר בקרב, ה'אדיר' יטוס בתצורה שאנו מכנים 'תצורת חיה', כשהוא נושא 18,000 פאונד חימוש פנימי וחיצוני. במקביל יכול המטוס לשמש מפקדה מוטס שתנהל את הקרב תודות לחליפת הסנסורים הייחודית שבה מצויד המטוס".

לוקהיד מרטין, אומרת מרילין יוסון, רואה בחזונה שמטוס F-35 יטוס יחד עם קבוצת כטמ"מים אוטונומיים למחצה, כאשר טייס החמקן שולט בכלים הבלתי מאוישים ומפנה אותם לניטרול מתקני מכ"ם של האויב או סוללות נ"מ.

ראש סוכנות הגנת הטילים של ארה"ב אמר באחרונה בקונגרס האמריקני, כי בעתיד הקרוב יהיו מטוסי F-35 מרכיב חשוב במערכות הגנה האווירית נגד טילים בשל יכולתם לאתר, לזהות, ליירט ולהשמיד טילים בליסטיים.