עיתונים בטורקיה: "ב-21 ביוני יימסר לטורקיה מטוס החמקן F-35 הראשון"

מטוס קר מדגם F-35 (צילום: AP)

שלטונות טורקיה קיבלו הזמנה רשמית להשתתף בטקס מסירת מטוס החמקן F-35 הראשון לטורקיה, שאמור להימסר לה בטקס במפעלי לוקהיד מרטין בפורט וורת' ב-21 ביוני. את הידיעה מפרסמים העיתונים הטורקיים DAILY SBAH  ו'הורייט', אם כי יש לציין כי ועדה של הסנט האמריקני העבירה חוק הכולל הוראה לפנטגון למצוא אמצעים למניעת את מכירת מטוסי ה- F-35 לטורקיה.

בידיעה של שני העיתונים באיסטנבול נאמר, כי בנוסח הרשמי של ההזמנה כתוב: "חברת לוקהיד מרטין שמחה לראותך עמנו בטקס מסירת מטוס F-35 בפורט וורת' ב-21 ביוני".

יוזמי החוק בוועדת הסנט הם הסנטורית הדמוקרטית ג'ין שאהין והסנטור הרפובליקני טום טיליס. שניהם הזכירו שתי סיבות למניעת מכירת המטוסים המתקדמים לטורקיה: מעצרו בטורקיה של האזרח האמריקני הכומר אנדרו בראנסון וההסכם המתוכנן בין אנקרה למוסקבה למכירת מערכת הגנ"א מתקדמת S-400. בתגובה לחוק אמר דובר משרד החוץ הטורקי האמי אקסוי כי כל מטרתם של האמריקנים היא למנוע מטורקיה להצטייד במערכת S-400. לפני זמן מה אמר שר החוץ הטורקי כי אם תתבטל עסקת החמקנים, טורקיה תמצא מטוסי קרב במקומות אחרים. הוא דחה איומים אמריקניים להימנע מרכש מערכת S-400 רוסית.

לדברי שני העיתונים הטורקיים בכוונת טורקיה לרכוש 100 מטוסי חמקן F-35 עבור חיל האוויר שלה. המטוס הראשון אמור להימסר בסוף החודש ומטוסים נוספים ייכנסו לשירות בחיל האוויר הטורקי בנובמבר 2019 אחרי סיום הכשרת הטייסים. יתר המטוסים יימסרו לטורקים בשלבים. 

אולי יעניין אותך גם

קרדיט: תקשורת שב"כ

בוועדת הבחירות טענו שאין חשש להתערבות בבחירות. למה פתאום שב"כ טוען שיש?

דיון שנערך בכנסת ביוני 2017 העלה כי אין חשש להתערבות בבחירות הקרובות וכי שב"כ ומערך הסייבר (אז רשות) מייעצים לוועדה בתחום הסייבר. מדוע שנה וחצי לאחר מכן ראש השב"כ טוען לתמונת מציאות הפוכה?