"מעריכה שתוך כמה חודשים טהרן תודיע על יציאה מההסכם וחידוש תכנית הגרעין"

סימה שיין, חוקרת בכירה במכון לחקר ביטחון לאומי ובכירה לשעבר באמ"ן ובמוסד, התייחסה במהלך הכנס המרכזי השנתי של ישראל דיפנס לסוגיית הגרעין האיראני. להערכתה - "היכולת המודיעינית של ישראל מוכרת באיראן ומטרידה אותה"

סימה שיין מתוך הכנס (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

"אני מעריכה שתוך כמה חודשים האיראנים יודיעו על נטישת הסכם הגרעין והם יחזרו לתכנית הגרעין המקורית שלהם", כך אומרת סימה שיין, חוקרת בכירה במכון לחקר ביטחון לאומי ובכירה לשעבר במוסד ובאמ"ן.

להערכתה, "האיראנים לא ייצאו בקלות ובזריזות מסוריה. לכן – אם אנו מגלים שיש, למשל, העברת אמל"ח המסכן את ביטחונה של ישראל, יש לתקוף. אך במקביל יש לנהל דיפלומטיה, באמצעות צד שלישי, שתביא להסדרה שתבטיח שמירת הקווים האדומים של ישראל  החיוניים לביטחון הלאומי של ישראל". את הדברים אמרה שיין במהלך הכנס השנתי המרכזי של ישראל דיפנס.

אחרי ניסיון רב של שנים רבות בקהיליית המודיעין, קובעת סימה שיין: "היכולת המודיעינית של ישראל מוכרת באיראן ומטרידה אותה. הוכח שלמודיעין הישראלי על זרועותיו השונים יש חדירה מסויימת לאן שצריך באיראן". אשר לנוכחות האיראנית בסוריה, סבורה שיין כי ישראל לא יכולה להמשיך להגיד שלא תסבול נוכחות אפילו של איראני אחד בסוריה, כיוון שאין דרך צבאית להוציא את כולם. ההערכה היא שכיום יש בין 20 ל-30 אלף אנשי צבא איראניים בסוריה. הם הקיזו שם דם, כך גם החיזבאללה, אך האיראנים אינם מתכוונים לצאת מסוריה בזריזות.

סימה שיין ניתחה את מצבה הנוכחי של איראן ואמרה כי לכאורה יש לה הצלחות: היא גורם מרכזי במזרח התיכון, טוענת ששולטת בארבע בירות במזה"ת. אולם בשנים האחרונות חלו שינויים, ואחד הסימנים לכך הם הפגנות המתקיימות בערי איראן מידי יום ביומו בהשתתפות צעירים שנולדו אחרי המהפכה, והם דורשים כיום עבודה, משכורת או שהם מפגינים נגד זיהום סביבתי  - אבל גם זועקים 'מוות למנהיג' – ואלו הפגנות נגד הרפובליקה. 

אחרי שהנשיא טראמפ הודיע על יציאתו מהסכם הגרעין, האיראנים בוחנים עתה אם ניתן להמשיך בהסכם ללא ארה"ב. שר החוץ זריף מסתובב בעולם כדי להרוויח זמן ולבדוק מה יקרה אם יחודשו הסנקציות. אך "הערכתי היא שתוך כמה חודשים טהרן תודיע על יציאה מההסכם וחידוש תכנית הגרעין", מסכמת סימה שיין.