אם איראן רוצה נשק גרעיני, למה לה להתעמת כעת עם ישראל? דעה

בימים האחרונים צה"ל הגביר כוננות בזירה הצפונית מתוך חשש לתגובה איראנית בגין נסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין והאירוע המיוחס לישראל ב-T4 בסוריה. העלאת הכוננות גובתה בכותרות בכלי התקשורת שאיראן מקדמת תגובה בדמות ירי טילים מדוייקים לעבר ישראל משטח סוריה. במאמר זה אטען שאם איראן רוצה פצצה גרעינית, אין היגיון בטענה שהיא תכנס לעימות עם ישראל עד להשגתו.

ראשית , התייחסות לטענות גורמים בישראל כי איראן גיבשה תכנית נקמה בישראל. לצד העלאת הכוננות בצה"ל, אתמול (ג') בערב עלו כותרות בנושא סביב פיצוץ בבסיס איראני לכאורה ליד דמשק בו אוחסנו טילים איראנים שהיו מיועדים לירי לעבר ישראל. אותן כותרות טענו כי ישראל החליטה לצאת להתקפת מנע ולהשמיד את הטילים. ובכן, זו לא הייתה ההתקפה הראשונה נגד מצבורי טילים איראנים בסוריה שיוחסה לישראל בחודשים האחרונים. האם המצבור המסוים הזה נועד לצרכי נקמה בישראל? זו שאלה פתוחה.

משלוחי נשק איראניים לסוריה או חיזבאללה אינם בגדר חידוש. המודיעין הישראלי עוקב אחרי משלוחים כאלו מסוף שנות התשעים. נזכיר כי האיראנים הצליחו לחמש את חיזבאללה עד כה למרות המאמצים הישראלים. האיראנים והצפ"קים הצליחו אפילו לבנות כור גרעיני בסוריה שכמעט נכנס לפעולה מתחת לאף של המודיעין הישראלי. אין בכך כדי לזלזל במודיעין הישראלי, כי אם לומר שמשחקי החתול-עכבר בין ישראל לאיראן סביב הברחות אמל"ח מתקיימים יותר מעשרים שנים. עוד מצבור, פחות מצבור. עוד מערכת, פחות מערכת. הכלבים נובחים והשיירה עוברת. בהקשר הימים האחרונים, מצבורי טילים איראנים הם כנראה לא אירוע מחדש.

בישראל גם נטען בימים האחרונים כי האיראנים מכניסים לסוריה נשק מסוג מסויים שיכול לאיים על צה"ל. בין היתר ציין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טק"ק, מערכות נ"מ ומל"טים. ובכן, מערכות מסוגים כאלו ואחרות קיימות בידי צבא סוריה הרבה לפני שהאיראנים התבססו בסוריה בשנה-שנתיים אחרונות.  נזכיר כי מל"טים מתוצרת איראן נצפו בסוריה לפחות משנת 2012. טק"ק ומערכות נ"מ יש בסוריה עשרות שנים. כלומר, גם ההיגיון שאיראן מכניסה לסוריה אמל"ח שיכול לאיים על צה"ל, שלא היה בסוריה לפני כן, לא ברור.  תהיה זו הנחה הגיונית לסבור כי צה"ל מכיר את המערכות האיראניות (שמרביתן מבוססות על מערכות מערביות או סיניות ישנות).

גם אם נניח לצורך הדיון שיש לאיראנים אמל"ח שמהווה הפתעה עבור מטוסי צה"ל, למה לא לשמור אותו להגנת השטח הריבוני של איראן מפני התקפת פתע ישראלית. כמו גם, להגנת מתקנים אסטרטגיים באיראן מפני תקיפה כזו. מה ההיגיון המבצעי 'לבזבז' גורם הפתעה כזה בסוריה?

מנוף ושמו חיזבאללה

הסבר נוסף שיכול להיות להעלאת הכוננות של צה"ל בגבול הצפון הוא חשש מהתקפה של חיזבאללה. הטיעון הוא שאיראן תשלח את חיזבאללה להתעמת עם צה"ל בשם הנקמה. ובכן, זו טענה שמניחה העדר רציונליות בטהרן. אם איראן רוצה פצצה גרעינית, היא כנראה תטפח ותשמור את חיזבאללה כמנוף הרתעה מול תקיפה ישראלית באיראן. אותן העברות אמל"ח לחיזבאללה שישראל מסכלת את חלקן בשטח סוריה, כולל מצבורי טילים כאלו ואחרים, נועדו לביסוס הרתעה מכיוון לבנון.

בהקשר הפצצה האיראנית, ההנחה היא שאיראן רוצה נשק גרעיני לצורך שימור המשטר ולחיזבאללה יש תפקיד במשוואה הזו - להרתיע את ישראל מלתקוף באיראן. אם מקבלים את הטיעון הזה, ומנתחים דרכו את החלטות טהרן, אין היגיון בטענה שאיראן מעוניינת בהסלמה. הסיבה לכך פשוטה. אם איראן תשלח את חיזבאללה או תשגר טילים לעבר ישראל, אין לה מושג לאן זה יוביל. אחת האפשרויות היא נטרול חיזבאללה בידי צה"ל. ישראל יכולה להשתמש בכל אירוע קטן כדי להקטין את כוחו של חיזבאללה טרם תקיפה ישראלית אם תצא לפועל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בימים האחרונים שעדיף להילחם באיום שהוא קטן. האיראנים מבינים רמזים. וכאלו נשלחו הרבה בתקופה האחרונה.

אם איראן רוצה נקמה שניתן לשלוט בריבית שלה בצורה מבוקרת, היא יכולה לעשות זאת בחו"ל נגד מטרה ישראלית. פיגוע קטן בחו"ל , התנקשות בגורם כזה או אחר עם משמעות סימלית, יכולים לעשות את העבודה, להשאיר את העמימות הנדרשת ולמנוע מישראל הצדקה לנטרול חיזבאללה. אם לעומת זאת איראן תבחר להגיב מסוריה או לבנון, לא תהיה לא שליטה בריבית שיגבה ממנה צה"ל על הטעות הזו. ועלות הטעות של איבוד חיזבאללה בעת זו, טרם יש לאיראן נשק גרעיני, גבוהה מידי.

אין ספק כי רצף האירועים בסוריה בתקופה האחרונה יחד עם הכרזת טראמפ על נסיגה מהסכם הגרעין יוצר מתח צבאי מובנה בצפון. לאורו, העלאת הכוננות בצה"ל טבעית כמהלך הגנתי. גם התקיפה המיוחסת לצה"ל של מצבורי טילים טבעית בהינתן המצב. עם זאת, אין לטעות במטרתה העיקרית של איראן, והיא השגת נשק גרעיני. וכל האמצעים מקדשים מטרה זו. כולל הקרבת חיים של חיילים איראנים בסוריה, מצבורי טילים או מערכות נשק. מלחמה עם ישראל? כנראה לא נכנסת לרשימת אמצעים זו.

אולי יעניין אותך גם

מטוס מדגם F-16 (צילום: דו"צ)

מנכ"ל משרד הביטחון בקרואטיה: "לצערי התנאים לא הבשילו ולא הצלחנו לממש את העסקה"

במהלך ביקור בקרואטיה התנצל האלוף (מיל') אודי אדם על כך שישראל לא תוכל לספק את מטוסי ה-F-16. "לאורך כל שלבי הפרויקט, נוהל שיח מקצועי ופתוח בין ישראל לקרואטיה. קרואטיה פעלה באופן מקצועי ובשיקול דעת לאורך כל הדרך. לצערי התנאים לא הבשילו ולא הצלחנו לממש את העסקה בשל בעיות שלא היה ניתן לצפות ושאינן בשליטת המדינות"