האם ראש המוסד יודע על תכנית סודית של אירן לפצצה גרעינית? דעה

ראש המוסד יוסי כהן התבטא לאחרונה בתקשורת הישראלית סביב תכנית הגרעין האיראנית. לפי פרסום באתר מאקו ראש המוסד יוסי כהן אמר כי הוא "בטוח ב-100%" שחרף הסכם הגרעין שנחתם עמה על ידי המעצמות, אירן נותרה נאמנה לפיתוח פצצה גרעינית.

השאלה מה ניסה לרמוז ראש המוסד. אם יש לאירן תכנית גרעינית סודית, והמוסד יודע עליה, למה הוא לא מביא הוכחות לאמריקאים או מדליף לעיתונות כדי ללחוץ לביטול ההסכם?

אחד  המרכיבים של תכנית פצצה הוא מתקן הפרדה. עד היום איראן לא חשפה אחד כזה. אם למוסד יש צילומים של מתקן כזה, לדוגמא, הוא יכול לגרום לביטול ההסכם.

חלופה אחרת היא שהמוסד לא הצליח להוכיח שיש לאירן תכנית סודית לפיתוח פצצה. לפחות לא ברמת סמך גבוהה מספיק כדי לפוצץ את ההסכם הקיים. במקרה כזה, במוסד מנסים להשתמש במותג הארגון בתקשורת כדי לקדם את האג'נדה של נתניהו נגד ההסכם.

עוד חלופה היא שלמוסד יש הוכחות מספיקות, אבל משיקולים פוליטיים או ביטחוניים של מדינת ישראל הוא לא חושף. רוצה לומר, ייתכן שיש אפשרות שמדינת ישראל מדברת בשני קולות. מחד צועקים שההסכם לא טוב, מאידך משאירים אותו על כינו למרות שיש אפשרות לפוצץ אותו.

אין ספק כי העובדה שעד היום המוסד לא חשף הוכחה ברמת סמך גבוהה שיש לאירן תכנית גרעין חשאית "שחורה" מעלה שאלות. בחינה של ההיסטוריה תראה כי האיראנים החלו לעבוד על תכנית כזו כבר בשנות השמונים עם פרויקטים כמו מספר 111, 110 ואחרים.

אם תכנית כזו מתקיימת כבר שלושה עשורים בקירוב, ועד היום שירותי ביון מערביים לא הצליחו להוכיח את קיומה, המשמעות היא שהיא לא קיימת או שאירן מצליחה להסתיר אותה בהצלחה יתרה.