המרכז למודיעין וטרור: איראן לא מחפשת עימות ישיר עם ישראל

מקור: דובר צה"ל

בעקבות אירועי יום שבת האחרון, טוענים במרכז המידע למודיעין וטרור כי אירן לא מחפשת עימות ישיר עם ישראל.

"דווקא על רקע אתגרים אלה, ניתן לראות בשיגור כלי הטיס האיראני ניסיון נוסף מצד איראן להציב עצמה כשחקן מרכזי המשפיע על המציאות החדשה בסוריה; לאתגר את ישראל המבקשת לבלום את השפעתה (הן הישירה והן באמצעות שלוחיה) בחזית הצפונית; ולשנות את כללי המשחק ביחס לפעילות צה"ל בסוריה ולתגובות לפעילות זו. עם זאת, להערכתנו, ניסיונה של איראן להצניע את מעורבותה באירועים עשוי להעיד, כי היא אינה מחפשת, בשלב זה לפחות, עימות ישיר עם ישראל והיא מעדיפה להמשיך באסטרטגיה של "הליכה על הסף" לקידום מרבי של יעדיה", כותבים בפרשנות של המרכז לאירועי יום שבת.

"התגובות הפומביות הראשוניות באיראן להתפתחויות הביטחוניות החריגות בחזית הצפונית משקפות מאמץ של איראן להצניע את חלקה באירועים; להפגין חזית אחידה בין איראן, סוריה וחזבאללה מול ישראל; ולהציג את הפלת המטוס הישראלי כהצלחת "חזית ההתנגדות" לשנות את כללי המשחק ביחס להמשך הפרת ריבונות סוריה על-ידי ישראל."

בדיווח של המרכז ציינו מאמר מסויים שהתפרסם במשרק ניוז וציין, כי אם הפלת המטוס הישראלי נעשתה בהסכמת רוסיה, הרי שהדבר מצביע על כך, שמצבה של ישראל מבחינה מדינית וצבאית נעשה מורכב יותר וכי ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במוסקבה נכשל. התיאומים בין ישראל ורוסיה אינם יכולים לספק לישראל ביטחון מספק ו"ציר ההתנגדות" יכול לסגור בפני ישראל את המרחב האווירי הסורי, נכתב במאמר.