הכירו: המטול החדש של לוחמי החי"ר

צה"ל ורפאל חתמו על הסכם לרכש אלפי מטו"לים קלים מסוג "מפצח קל משקל" לכוחות החי"ר. המטו"לים הותאמו במיוחד לצרכי צה"ל

צילום: חברת רפאל

בימים האחרונים נחתם הסכם בין צה"ל לחברת רפאל על רכש אלפי מטולים (רקטות משוגרות כתף) קלים מסוג "מפצח קל משקל" לכוחות החי"ר. מדובר במטולים שהותאמו במיוחד לצרכי צה"ל לאחר תהליך פיתוח ואפיון מבצעי שמתבצע בשנתיים האחרונות, במטרה להפחית את משקל המטול  בכ-40%, שיאפשר גמישות בהפעלה בזמן תמרון יבשתי של כוחות החי"ר.
 
מדובר בפיתוח ראשוני מסוגו, המשותף לזרוע היבשה וחברת רפאל, במסגרת תכנית "יבשה באופק" שמובילה זרוע היבשה, לחיזוק אפקטיביות התמרון היבשתי של צה"ל, ולשיפור מוכנות כוחות היבשה ותרחישי חירום ומלחמה. הפיתוח נולד כחלק מלקחי "צוק איתן" וכאמל"ח מותאם למתווה הלחימה המתפתח.
 
"מפצח קל משקל״ הינו מטול משגר כתף בעל מאפיינים מבצעיים ייחודיים התואמים למתווה הלחימה העדכני, ותומכים בתמרון רגלי בשטח. המטול מאפשר נשיאה רגלית קלה, תפעול פשוט, ופגיעה מדויקת וקטלנית במבנים, לטווחים של מאות מטרים. 
 
ראש מחלקת אמצעי לחימה בזרוע היבשה, אל"ם אריאל אביבי אמר כי "מדובר בבשורה למתווה הלחימה העתידי ובייחוד לעולם כוחות החי"ר. הסכם זה הוא חלק ממגמה הולכת וגוברת בזרוע היבשה לשיפור קטלניות הלוחם הרגלי. 'מפצח קל משקל' זה יאפשר לכוחות הרגליים בעומק השטח הקלה בנשיאת משקלים ללא פגיעה בביצועים. המהלך יביא לעצמאות מבצעית ומענה אש מדויק ואיכותי בזמנים קצרים".
 
צבי מ’, ראש מנהלת נשק טקטי מדויק בחברת רפאל הוסיף כי "מפצח קל משקל נותן מענה מלא לצרכי צה"ל כחימוש קטלני למסגרת המחלקתית, ומהווה עוד נדבך לעוצמה וליתרון הטכנולוגי של כוחות היבשה של צה"ל אל מול יכולות האויב".

אולי יעניין אותך גם

הרכב עמו ניסה המחבל לדרוס את כוח המסתערבים. צילום: משטרת ישראל

ניסיון פיגוע דריסה נגד כוח מסתערבים באזור רמאללה

רכב פלסטיני ובו צעיר בשנות ה-20 לחייו ממזרח ירושלים, ניסה לדרוס את לוחמי הכוח המיוחד של מג"ב שעסקו בפעילות מעצר מבוקשים. לא היו נפגעים והמחבל נורה ונפצע קשה