ועדת הכספים תקדם חוק להכללת תע"א בחוק עידוד השקעות הון

"ועדת הכספים מבקשת, לפני שקורה אירוע כזה שיהיו בו השלכות על העובדים, שהנהלת תע"א תבוא ותאמר לוועדה האם הדברים ייעשו יחד עם העובדים. אני מדגיש, לפני שקורה אירוע כזה. שלא נשמע עליו בדיעבד או מפרסומים בתקשורת", סיכם ח"כ גפני את הדיון בועדת הכספים 

"ועדת הכספים תקדם הצעת חוק לתיקון החוק לעידוד השקעות הון, כך שהתעשייה האווירית, חרף היותה חברה ממשלתית, תוכל ליהנות מההטבות הגלומות בו". כך הודיע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), במהלך דיון שבו חברי הוועדה, ביקשו להפיג חששות בדבר פיטורי עובדים בהיקפים גדולים בתעשייה האווירית (תע"א), עקב שינוי ארגוני שבכוונת הנהלת החברה לקדם. את הדיון יזם רכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) ואליו הצטרפו חברי כנסת נוספים מסיעות שונות. חברי הכנסת ביקשו לברר האם יש ממש בפרסומים בשבועות האחרונים, לפיהם לצורך ביצוע רה-ארגון ובמסגרתו העברת פעילויות לחו"ל, בכוונת החברה לפטר עובדים. לאחר ששמעו ממנכ"ל תע"א, יוסי וייס, כי לעת הזו, לא עומדים על הפרק פיטורי עובדים וכי כל שינוי ייעשה בהידברות עם העובדים, דרשו ממנו יו"ר הוועדה גפני וחברי הכנסת, שכל שינוי כזה בעתיד, אכן ייעשה בהידברות. יו"ר הוועדה גפני אף קרא לוייס, לעדכן אותו לפני שיירקם אירוע כלשהו שיהיו בו השלכות משמעותיות לגבי העובדים, בוודאי אם ידובר בכוונת פיטורין.
 
ח"כ מיקי זוהר: "יזמתי את הדיון בעקבות מספר אירועים שהתרחשו לאחרונה בתע"א ושהעלו אצלי הרבה סימני שאלה. נראה שחקירות שניהלה המשטרה לגבי עובדי החברה הובילו לכך שהדירקטוריון וההנהלה ניצלו את המצב לצורך ביצוע רה-ארגון מקיף ללא הידברות עם העובדים. ועדת הכספים תפעל להגן על זכויות העובדים כמו שעושה ועשתה בעבר. התאגדות של עובדים, כולל התפקדות למפלגות, הינם לגיטימיים וחוקיים ללא עוררין. לעומת זאת, נטרול של ועדים הוא דבר בעייתי. הפרקליטות כבר אמרה שאין שום דבר אחרי שחקרה 500 עובדים בתע"א ועולה השאלה איך זה קרה? (החקירות וכד' (א"ק)) מי גרם לזה לקרות? הייתכן שזה קרה ע"י הדירקטוריון או ההנהלה שהיה להם אינטרס להחליש את העובדים??!".  
 
ח"כ זוהר הוסיף: "אנחנו רואים שמתחיל רה-ארגון בתע"א, אין אופק, אין תכנית אסטרטגית ואין שיווק, כפי שהיינו מצפים וההנהלה כל הזמן גדלה ותופחת. זאת לאחר שהעובדים כבר חתמו על הסכם הבראה ב- 2016 ועכשיו רוצים להוציא פעילות לחו"ל, מה שיוביל לפיטורי עובדים והשאלה אם הרחקת הוועד לא נועדה לסייע למהלך. החקירות עם כל מה שהיה כרוך בהן, עיכבו את פעילות הוועד בשלושה חודשים שבמהלכם קודמו מהלכים שפגעו בעובדים. האם יתכן שמישהו מנצל סיטואציה שאולי הוא עצמו יזם אותה?  השינויים שמבקש הדירקטוריון הם שינויים מדאיגים. הועברה הודעה לבורסה ונרשם שם שיודיעו לוועד מה המבנה הארגוני החדש ומה הפעולות שייעשו. בעצם אומרים לוועד: 'כזה ראה וקדש ולא יהיה כל מו"מ'. חברי הוועדה כספים כבר הוכיחו שהם פועלים למען העובדים וגם במקרה הזה נפעל באותה דרך. תע"א היא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל ולא נאפשר שייעשו שם מהלכים מאחורי הגב".
 
ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "אנחנו נתקלים במצבים כמו בחברת טבע ונכנסים לעניין כשידינו כבר קשורות. זאת לאחר שלא דרשו מהנהלת טבע לשמור על העובדים בזמן שנתנו להם את הטבות המס ואז אנחנו מוצאים עצמנו מתחננים שיימנעו מפיטורי עובדים. המקרה של תע"א הוא דוגמה טובה לכך שניתן להקדים תרופה למכה. לפני שניתן ונדאג להטבות שיינתו לחברה, יש לדרוש שמירה על העובדים. יש לאפשר לתע"א להיכלל בחוק עידוד השקעות הון, למרות שלא עומדת בתנאים לכך, כי היא חברה ממשלתית, רק לאחר שתהיה התחייבות לדאוג לעובדים ולהימנע מפיטורים".   
 
ח"כ בירן הוסיפה: "קיים חשש לפגיעה בפעילות החברה בישראל לאחר שזו החליטה לעבור לייצור באמצעות חברות קבלן משנה הודיות ואמריקאיות. זו דוגמה אחת מני רבות להעדפה של הרבה חברות להעביר את הייצור לחו"ל, שם הייצור יותר זול, על-פני העסקת עובדים בישראל. על-כן יש להתנות את תיקון החוק לעידוד השקעות הון בהתחייבות החברה שלא תפטר עובדים".
 
ח"כ יואב קיש (הליכוד): "כולנו מכירים את החקירה המשטרתית של ועד העובדים, של פקודי מפלגת הליכוד. משום מה לא בדקו את מתפקדי מפלגת העבודה בתע"א. עתה מדובר בהתנכלות לעובדים. לא יכול להיות שבגלל שהם עברו את מסכת העינויים הזו, ההנהלה מנצלת את זה ומשתמשת בהם כשק אגרוף. כל מהלך של שינוי ארגוני צריך להיעשות בתיאום עם הוועד. כחברי ועדת הכספים, לא נאפשר ניצול המצב נגד הוועד. יש משבר כבד מאוד בלווייני התקשורת ותע"א מובילה בתחום ולא יכולים לוותר על הנכס האסטרטגי הזה. המסר העיקרי שלי להנהלת החברה – לא ניתן לכם להתייחס לוועד העובדים בתע"א כאילו בם לא קיימים".
 
ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "אני מצטרף לדברי ח"כ מיכל בירן; אי אפשר לבוא ולומר שבסוף החברה הזו כדי להתקיים צריכה להיות כלכלית, מרוויחה ולא מפסידה ועל-כן אין מנוס מפיטורי עובדים. נדרשים צעדים חלק ע"י החברה וחלק ע"י הממשלה. יש לתע"א חלק נכבד בייצוא הישראלי ולא ניתן לומר להם שיתמודדו בשוק תחרותי בחו"ל ומצד שני, שהם לא בחוק עידוד השקעות הון. במקביל לדרישות מהחברה בנושא העובדים יש לדאוג לכך שהחברה תהנה מחוק עידוד השקעות הון".
 
מנכ"ל התעשייה האווירית, יוסי וייס, הציג בתחילה סקירה קצרה אודות החברה: "החברה מוכרת בהיקף של כ- 14 מיליארד ש"ח  מכירות לשנה, כ- 80% מתוכם, כ- 11 מיליארד ש"י זה ייצוא. אנחנו חברת ההיי-טק הגדולה במדינה. אנחנו בראש רשימת מקומות העבודה המבוקשים, צמודים לגוגל ופייסבוק. מיטב העובדים מגיעים אלינו. סה"כ כ- 15,000 אלף עובדים ישירים, עם קבלני המשנה וכד', תע"א אחראית ל- 250 אלף עובדים בישראל. תע"א רווחית ב- 24 השנים האחרונות ולא ביקשנו דבר מהמדינה. בימים אלו הגענו לשיא בצבר ההזמנות, מעל 11 מיליארד דולר. תע"א לא במשבר אבל העולם השתנה והתחרות גדלה. כיום מדינות מתנות זכייה במכרזים בהעברת פסיי ייצור לשטחן. תע"א פועלת למשל בהודו מ- 2012 וזו מחייבת העברת פעילות לשטחה, כך גם ארה"ב".        
 
ביחס לטענות על דבר שינוי גדול שכולל פיטורי עובדים רחבים, וייס ציין ש"אין שום דבר שקורה וזאת בניגוד לכותרת בזמן האחרון. אין כוונה לצמצם כעת את מסכת העובדים. יוקר המחייה בארץ, שער הדולר הנמוך וכושר התחרות המוגבל שלנו פוגעים בנו מאוד ואנחנו מריצים הסכם עם ארגון העובדים. יש לנו רגל אזרחית בעייתית, בסוף אנחנו חברה עסקית לכל דבר ועניין ונסחרים בבורסה בת"א ובוחנים אותנו כמו חברה עסקית. פרסמנו מכתב לעובדים שהשינוי יבוצע בתיאום מלא עם ועד העובדים. כרגע אין כוונה לצמצם עובדים. אם וכאשר נגיע לאירוע שיצריך שינוי, הכל ייעשה בתיאום".
 
מזכיר ארגון העובדים בתעשייה האווירית, אהוד נוף: "אנחנו ארגון עובדים אחראי וטוב. הארגון דוחף קדימה את החברה ולא הורס. אנחנו רוצים להיות חברת היי-טק הכי טובה להמשיך לגדול ולצמוח, ציונות נטו. 24 שנים לא היינו יום אחד עם שביתה והיינו רווחיים. 250 אלף איש חיים מתע"א. משרד הביטחון צריך להבין שהוא האבא שלנו, אנחנו חברה של המדינה לא של בעל הון פרטי. אנחנו בתוך תכנית הבראה והעובדים דחפו שיהיה צמצום בשומן בהנהלה וגם בתקציבים שאנחנו דורשים להפנות למו"פ. הפרסומים בעיתונות לגבי החלטות כאלו ואחרות של הדירקטוריון משגעים את העובדים ואין להם יציבות. עובדים פונים אלינו בפאניקה, האם סוגרים חטיבות וכד'. החטיבות האזרחיות הן הבסיס של תע"א, ולא מתעסקות רק בדברים אזרחיים ומסבסדות את התחומים הצבאיים בכוח אדם וביכולת. ההנהלה כל הזמן הודיעה שחושבים על שינויים ארגוניים אך העבירו החלטה בדירקטוריון שמתעלמת מהסיכומים איתנו".
 
ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) קרא לוייס: "מה שלא יוחלט, הכל צריך להיעשות בהידברות ובהסכמה עם העובדים".      ח"כ בירן: "העובדים חייבים להיות בלופ, אם יש כוונות לבצע שינויים ארגוניים וכד'".
 
יו"ר ועדת הכספים גפני אמר לוייס: "אותנו מעניינים העובדים. הייתם אצלנו בעניין הכוונה לקדם הצעת חוק להכללת תע"א בחוק עידוד השקעות הון. אנחנו בעד ונקדם את ההצעה, כי תע"א שונה מחברות ממשלתיות אחרות. יחד עם זאת, אני רוצה לוודא שאם הולכים למסלול של שינויים, האם הדבר ייעשה בתיאום מלא עם העובדים? אנחנו נעקוב אחרי זה".
 
מנכ"ל תע"א, וייס, השיב לגפני: "הכל ייעשה בתיאום מלא עם הוועד. הנהלת תע"א מנהלת את החברה והיא היחידה שמנהלת ותמשיך לנהל אותה. יחד עם זאת, העובדים יהיו פרטנר בכל אירוע וננסה להגיע איתם להבנות במו"מ".    ח"כ רוזנטל: "יש לי בעיה עם המילה 'ננסה'. אתם צריכים להגיע להסכמות עם העובדים נקודה".
 
גפני סיכם: "ועדת הכספים מבקשת, לפני שקורה אירוע כזה שיהיו בו השלכות על העובדים, שהנהלת תע"א תבוא ותאמר לוועדה האם הדברים ייעשו יחד עם העובדים. אני מדגיש, לפני שקורה אירוע כזה. שלא נשמע עליו בדיעבד או מפרסומים בתקשורת".