מנהרת הזמן לחודש ינואר

5 ינואר 1996- מבצע החיסול של יחיא עיאש ("המהנדס" והמבוקש מס' 1 של החמאס), שהיה אחראי לפיגועי התאבדות רבים ולעשרות הרוגים בין 1994-1996, היעלמות צוללת דקר בינואר 1968 ואירועים נוספים שקרו בינואר במרוץ השנים

"ינואר השחור"- רצח שלושה רכזי שב"כ:

 3 ינואר 1993- הרכז חיים נחמני ז"ל נרצח בדירת הפעלה בירושלים ע"י פעיל חמאס ששימש כמקור.

 18 ינואר 2005,  הרכז עודד שרון ז"ל נהרג בפיגוע התאבדות במעבר "אורחן" ברצועה.

26 ינואר 1973- ברוך כהן ז"ל, רכז שב"כ שהושאל למוסד, נרצח במדריד ע"י הפת"ח במארב שהוטמן לו לאחר תחקור סוכן במסגרת פיגועי נקם של הפת"ח על החיסולים במסגרת מבצע "זעם האל" – המצוד אחר המעורבים בטבח הספורטאים במינכן.

ינואר 2009- מבצע "עופרת יצוקה"- (החל ב-28 דצמבר  2008 והסתיים ב-  18 ינואר 2009)- מבצע צה"לי רחב-היקף ברצועת עזה שנועד לצמצום ירי הרקטות, לפגוע בממשלת החמאס ולחזק ההרתעה הישראלית. במהלך המבצע יושמו רבים מלקחי מלחמת לבנון השניה, בעיקר במודיעין.

1 ינואר 1965- נסיון הפיגוע הראשון של הפת"ח (שכשל). יעד הפיגוע היה המוביל הארצי (שנחנך ב-1964). שלושה אנשי פת"ח חדרו מירדן והניחו מטען , אך זה לא התפוצץ, והתגלה בהמשך ע"י כח מג"ב . בגבול הירדני נהרגו 2 מחברי החוליה מאש ירדנית. למרות שהפעולה נכשלה הפת"ח ותומכיו ייחסו לארוע חשיבות רבה והפת"ח אף הכריז על יום זה כמועד הקמתו(למרות שבפועל ההקמה היתה כבר ב-1959).

3 ינואר 2002- מבצע "תיבת נח"- לסיכול הברחת אמל"ח באניה"קארין A". במבצע משולב של חיל הים, חיל האוויר וקהילת המודיעין- נתפסה בים האדום אניית אמל"ח שניסתה להבריח בשליחות ועבור הרש"פ אמל"ח איכותי ובהיקף רחב, חלקו "שובר שוויון". איראן והרש"פ, במעורבות אישית של ערפאת, עמדו מאחורי שיגור האניה, שעליה נתפסו 50 טון אמל"ח , כולל: טילי סאגר, טילי לאו, קטיושות, פצצות מרגמה, נק"ל ותחמושת בהיקף רחב.

הגעת האמל"ח נועדה להוות "קפיצת מדרגה" ליכולות הטרור הפלסטיני ולאפשר לרש"פ להגביר הלחץ על ישראל באופן משמעותי

המידע המודיעיני המדוייק והאיכותי והמקדים היה הטריגר למבצע והליווי המודיעיני המסונכרן והרציף של כלל גורמי הקהילה והמידע איפשר ביצוע מוצלח ולצד הסיכול התאפשר גם הישג תעמולי הסברתי עת הוצג האמל"ח בפני כלל העולם.

5 ינואר 1996- מבצע החיסול של יחיא עיאש ("המהנדס" והמבוקש מס' 1 של החמאס), שהיה אחראי לפיגועי התאבדות  רבים ולעשרות הרוגים בין 1994-1996.

הפעולה שבוצעה באמצעות מכשיר סלולארי שפוצץ מרחוק היתה פרי שת"פ מבצעי-מודיעיני משולב שהוביל השב"כ עם חה"א ואמ"ן.

7 ינואר 1965- מחמוד באכר חיג'אזי , מראשוני המצטרפים לערפאת, בתהליך הקמת אש"פ, יצא  בליל ה-7 ינואר עם חמישה מחבלים נוספים מירדן לפיגוע השני של הפת"ח במטרה לפוצץ את מכון המים של מושב נחושה באיזור פרוזדור ירושלים. החוליה נתקלה בכח מג"ב שסיכל הפיגוע ולאחר קרב קצר חיג'אזי נפצע ונשאר בשטח. לאחר שנתפס וחצא מביה"ח הועמד לדין בבית משפט צבאי ונידון למוות. בערעור במשפט החוזר הומר גזר הדין ל-30 שנות מאסר. חיג'אזי ניהל תהליך משפטי מורכב נגד המדינה וענינו אף הגיע לביהמ"ש העליון. בפועל ריצה רק חלק מעונשו: בראשית 1970 שוחרר לאחר מו"מ ממושך תמורת שמואל רוזנווסר, שומר שנחטף ב-1 ינואר במטולה פיגוע מיקוח ע"י חוליה של הפת"ח. הדרישה המקורית של הפת"ח היה לשחרר 100 מחבלים שהיו עצורים בישראל אך לבסוף הסתפקו בשחרור חיג'אזי. רוזנווסר עצמו הועבר מלבנון ל עיראק, לסוריה ולירדן ועבר עינויים קשים עד שהתבצע השחרור בינואר 1971.

7 ינואר 1970- מבצע "פריחה 1"- הראשון בסדרת תקיפות חיל האוויר בעומק מצרים בשנתה האחרונה של מלחמת ההתשה -נגד יעדים צבאיים משמעותיים. המטרה היתה להעביר את המלחמה אל שטח מצרים, להתיש את ההנהגה המצרית ולהבהיר לנאצר את :"מחיר הטעות". למודיעין היה תפקיד חשוב באיתור היעדים וליווי המבצעים ולעיתים אף ייזומם.

13 ינואר 1955- סמל אורי אילן , לוחם "גולני", התאבד בתליה בכלא הסורי במהלך חקירתו בעינויים. אילן ז"ל, בן  גן שמואל, היה אחד מחמשת חברי חוליית הלוחמים, שנתפסו (דצמבר 1954) בשטח סוריה בעת משימה מודיעינית להחלפת סוללות למתקן האזנה סמוך לתל פאחר. במהלך העינויים החליט אורי אילן להתאבד על מנת לא להסגיר סודות אך הקדים לכך הכנת פתקים למפקדיו. בין הפתקים, שחורר בקיסם, ואשר 9 נמצאו תפורים בבגדיו היה גם הפתק "לא בגדתי. התאבדתי". הרמטכ"ל דאז, רא"ל משה דיין, הספידו, שיבחו על גבורתו וציטט בין השאר מהפתקים שכתב.

17  ינואר 1991- תחילת מבצע "סופה במדבר" (מל' המפרץ הראשונה) נגד עיראק. מטוסי מדינות הקואליציה ביצעו כ-1,000 גיחות ביממה אחת לטובת השמדת חיל האוויר העיראקי ומתקני ההגנ"א שלו. השלב הבא היה השמדת מתקני פיקוד ותקשורת צבאיים.

19 ינואר 1964- עריקת הטייס המצרי עבאס חילמי עם מטוס אימונים סובייטי מדגם "יאק 11" ונחיתתו בארץ.

19 ינואר 1983- מעצר מרקוס קלינברג, סגן מנהל המכון הביולוגי, שריגל לטובת ברית המועצות, לאחר חקירת שב"כ. קלינברג נפטר בצרפת בדצמבר 2015.

24 ינואר 1968- היעלמות הצוללת "דקר" - ארוע טרגי של טביעת  הצוללת אח"י "דקר" על 69 לוחמיה בדרכה מבריטניה לישראל.

הקשר עם הצוללת (צ-77) ,שהיתה בדרכה מנמל פורטסמות לישראל, אבד ביממה של ה-24-25  ינואר 1968 לאחר שדר אחרון שהתקבל ממנה באותו יום כשהיתה בסמוך לכרתים. כשנה לאחר היעלמותה התגלה אחד ממצופי החירום שלה בחוף חאן יונס ברצועה והתעלומה גברה. לאחר חיפושים רבים בכלרחבי הים התיכון ומאמץ מתמשך של חיל הים רק ב-28 במאי 1999 נמצאו שרידי ה"דקר" בעומק 3 ק"מ בקרקעית הים כ-145 מייל ממקום שידורה האחרון. עד היום ולמרות וועדות בדיקה וחקירה ונסיונות רבים לפצח התעלומה- לא ברורות הסיבות לטביעתה.

22 ינואר 1970- מבצע "רודוס"-הפשיטה על האי שדואן. במסגרת הפעולות מול מצרים בשנה האחרונה של מלחמת ההתשה בלטה פעולה זו, שהתאפשרה הודות למודיעין מדוייק ועליית המדרגה בשת"פ בין כלל גורמי צה"ל.

במשך כ-36 שעות אחזו כוחות הצנחנים ושייטת 13 ,שהוטסו לאי, והמצרים לא הצליחו להסיגו. מטרת המבצע היתה לקחת שבויים מצריים לטובת שחרור שבויים ישראליים. למעלה מ-60 שבויים מצריים נלקחו במבצע.

24 ינואר 1965- ההודעה הסורית הרשמית על מעצר ה"מרגל הישראלי" אלי כהן. זאת, לאחר תהליך שהחל ב-7 ינואר עת הושבתה תעבורת הקשר של צבא סוריה לשם ביצוע החלפת הציוד החדש בישן ובדיקת יעילות הציוד הסובייטי החדש. אלי כהן, שלא ידע על דממת האלחוט, המשיך לשדר . מערכות הגילוי של הסורים איתרו את אות השידור החריג והופעל איכון באמצעות ציוד גילוי סובייטי חדיש. ב-8 ינואר כשפרצו אל דירתו לאחר שאותר מיקום השידורים, אלי כהן נתפס כאשר הוא משדר.

31ינואר 1955- שניים מ"נידוני קהיר": ד"ר משה מרזוק ושמואל עזר, הוצאו להורג לאחר שנידונו למוות במשפט ראווה בקהיר באשמת ריגול לישראל. השניים נעצרו (יולי 1954 ) עם שאר חברי הרשת, שהופעלו ע"י יחידה 131 של אמ"ן.  לאחר מותם הוענקה להם דרגת סא"ל. רק לאחר הסכם השלום עם מצרים הועלו  גופותיהם  לארץ והם נקברו בבית הקברות הצבאי בהר הרצל (השנה הטקס לזכרם יתקיים ב-17ינואר) . לצידם הועמדו לדין והורשעו: ויקטור לוי, רוברט דסה ופיליפ נתנזון, שנידונו למאסר עולם ומרסל ניניו, שנידונה ל-15 שנה. מאיר זעפרן ומאיר מיוחס נידונו ל- 7 שנות מאסר. לוחם הסתר מאיר מכס בינט ז"ל, שלא היה חלק מהרשת אך נעצר עם חבריה, התאבד במהלך המשפט.

 

הכתבה בשיתוף רואים מל"מ מבית "המרכז למורשת המודיעין", הכותב הוא ר' ענף היסטוריה ומורשת באמ"ן לשעבר. 

 

 

אולי יעניין אותך גם

האייתוללה חמינאי. צילום: Poolfoto ZUMAPRESS.com/REUTERS

 

 

חמינאי שולל אפשרות למו״מ עם ארה״ב

המנהיג העליון של איראן מפציר בבני עמו להתנגד ללחץ האמריקני, בין השאר על ידי קיצוץ התלות בייצוא נפט. הוא תקף את מדינות אירופה על כך שלא הצליחו להציל את הסכם הגרעין