תעשייה אווירית חושפת טיל אוויר - קרקע נגד תחנות מכ"מ

ה-SkySniper הוא טיל אוויר-קרקע חדש שנורה ממטוס קרב במטרה להשמיד תחנות מכ"מ 

SkySniper

לפי פרסום באתר defense-update, תעשייה אווירית חושפת טיל אוויר-קרקע חדש נגד מטרות מכ"מ בשם SkySniper. הטיל מצויד במנוע רקטי ומסוגל להגיע למהירויות גבוהות ומתוכנן לחדור מטרות קשות [כנראה ביצורים של תחנות מכ"מ].

הטיל מצויד במערכת ניווט GPS ו-INS ומסוגל לפעול בכל מזג אוויר. כל מטוס יכול לקחת ארבעה טילים כאלו. הוא מותאם למטוסים מסוג F-15 , F/A-18, F-16, UAC MiG-29, Su-30 ,Kfir.

לפי פרוספקט המוצר באתר החברה [מקור], מדובר בטיל שנורה מחוץ לטווח סוללות הנ"מ כדי לא לסכן את הטייסים. למרות שלא צויין טווח הטיל, מערכות נ"מ מודרניות כמו ה-S-300 פועלות בטווח יירוט של כ-150 ק"מ. לעומת זאת, עם ה-S-400 הסיפור שונה היות ותלוי באיזה מיירט מדובר. ה-48N6E3 יעיל לטווח של 240 ק"מ. אולם, המיירט החדש יותר, ה-40N6 אמור להגיע לטווח של 400 ק"מ [הפרטים לגביו די חשאיים].

האם ה-SkySniper יגיע ל-400 ק"מ? קשה להאמין. לפי ניתוח שערכו באתר defence.pk, ככל הנראה מדובר בטיל במשקל של כ-900 ק"ג [יכולת הנשיאה של כל אחד מארבעת המתלים במטוס ה-F-16]. לפי אותו ניתוח, הטיל יכלול רש"ק במשקל של כ-400 ק"ג, הוא יגיע למהירות של כ-3.5 מאך והטווח שלו יהיה עד 250 ק"מ. זה אומר שבמרחק של 250 ק"מ, יקחו לו ארבע דקות להגיע למטרה. שוב, מדובר בהערכה ולא בפרסומים של היצרן [בפרסום הרשמי אין התייחסות כלל לנתונים טכניים].

בסרטון שפרסמה החברה ברשת [שבנתיים ירד מיו טיוב], רואים בברור שהטיל נוסק לגובה לאחר השיגור ונכנס לזווית תקיפה כמעט אנכית כלפי תחנת המכ"מ. פעולה המזכירה את ההארפי של החברה - חימוש משוטט נגד תחנות מכ"מ. רק שכאן נראה שבתעשייה אווירית לקחו את הניסיון המבצעי והכניסו אותו לטיל אוויר-קרקע שנורה ממטוס קרב.