תושב הגולן מואשם בריגול לסוריה

איאד ג'והרי, דרוזי בן 38 מהכפר מג'דל שמס שלמד מספר שנים בסוריה, מואשם כי במהלך חופשות הקיץ אסף מידע על צה"ל והעביר אותו למודיעין הסורי

צילום: AP

בפעילות משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל/ימ"ר צפון, נעצר בחודש האחרון איאד ג'מיל אסעד ג'והרי, תושב מג'דל שמס, בחשד כי עמד בקשר עם גורמי מודיעין סורי, כך הותר לפרסום היום. ג'והרי למד בסוריה רפואה במשך עשר השנים האחרונות ולפני כחודש ששב לארץ דרך מעבר קוניטרה, הוא נעצר על ידי כוחות הביטחון.

במהלך חקירתו הודה ג'והרי כי בין השנים 2005-2008 היה מצוי בקשר עם מספר בעלי תפקידים בענפים שונים במודיעין הסורי, עמם קיים מפגשי הפעלה בעת שהותו בסוריה. לקראת כל הגעה לחופשת קיץ בארץ, הוא הונחה לאסוף מידע הקשור להתנהלות של צה"ל ברמת הגולן. הוא ניצל חופשותיו בארץ לטובת איסוף מידע ורכישת ציוד אותו העביר למפעיליו במודיעין הסורי.

בין היתר ג'והרי העביר מידע אודות בסיסי צה"ל בצפון - מיקומם, גודלם, ובאיזה מהם מתקיימים אימונים ויש טנקים, הוא העביר מידע על ריכוזי כוחות ותנועת צה"ל בסמוך לגבול, מידע אודות גדר המערכת הסמוכה למג'דל שמס ופעילות צה"ל בסמוך לה (תצפיות, סיורים, תגובות לנגיעות בגדר) ועוד. ג'והרי העביר להם מכשיר קשר ישראלי שמצא ומסמכים צבאיים שונים. כמו כן, הוא ניסה לגייס חברים נוספים ברמת הגולן לאסוף מידע אותו יוכל להעביר למודיעין הסורי.