רוסיה: מישהו פגע בתכנית החלל שלנו

ראש סוכנות החלל הרוסית טוען כי אינו מבין מדוע שיגורים שבוצעו לאחרונה נכשלו. "יש כיום אמצעי נגד רבי עוצמה בהם ניתן להשתמש נגד כלים בחלל", הוא אומר

האם המלחמות עוברות לתחום ה"בלתי נראה"? האם שימוש באמצעים מתקדמים יכול לנטרל פעילות צבאית על הקרקע או בחלל מבלי שידעו מי המנטרל? אם לשפוט לפי דברים שאמר השבוע ראש סוכנות החלל של רוסיה, זה יתכן מאוד.

ולדימיר פופובקין, ראש תוכנית החלל של רוסיה, אמר השבוע כי "כוחות זרים" עשויים להיות מאחורי שורה של כשלים שפגעו בפעילות החלל של רוסיה בשנה האחרונה. "אני לא יכול להבין מדוע שיגורים שלנו נכשלו בדיוק ברגע שכלי החלל היה בצידו האפל של כדור הארץ כשאנחנו לא יכולים לעקוב אחריו". פופובקין הוסיף כי הוא לא מעוניין להאשים גורם מסוים בתקלות אבל לטענתו "יש כיום אמצעי נגד רבי עוצמה בהם ניתן להשתמש נגד כלים בחלל".

אחד מהכישלונות הרוסיים הבולטים ביותר היה בחודש נובמבר 2011, כאשר רוסיה שיגרה כלי חלל לעבר כוכב מאדים. כלי החלל הזה "נתקע" במסלול הנמוך ולא הצליח לנסוק לחלל. הוא התפרק אחרי מספר ימים. "לא היתה כל סיבה מדוע כלי החלל הזה ששקל יותר מ-13 טון התרסק" אמר ראש סוכנות החלל הרוסית. פופובקין הודה עם זאת כי בתכנית החלל הרוסית יש בעיות רבות וכי התכנון של כלי החלל היה מיושן מאוד.

דבריו של פופובקין מתקשרים למאמץ שעושות סין וארה"ב כדי להשיג יכולת לנהל מלחמה בחלל. הסינים ביצעו ניסוי כזה בו הושמד לווין ישן שלהם. גם האמריקנים ביצעו ניסוי דומה באמצעות טיל ששוגר מספינה. ניסויים אלה הוכיחו עד כמה יש התקדמות ביכולת לנהל מלחמה בחלל.

לפי כמה מקורות, התכנית האמריקנית, כוללת הצבת פצצות גרעיניות בחלל, בתוך לווינים, אשר ימתינו לפקודה מהקרקע לתקוף מטרות. עוד כוללת התכנית מערכות מוטסות של קרני לייזר רבות עוצמה שתוכלנה ל"עוור" לוויני ריגול של האויב או להשמידם בפרץ אנרגיה שיאדה אותם. בנוסף מדובר על טילים ארוכי טווח שיגיעו למטרתם אחרי מעוף בחלל , גבוה מעל לכל מערכת הגנה קיימת.

אולי יעניין אותך גם