צפון קוריאה מוכיחה שהיא יודעת לפתח טיל שמשוגר מצוללת

"לעשות ניסוי ירי שני בטיל חדש כאשר במקביל מתקיים תרגיל של ארה"ב וקוריאה הדרומית, מאותת על ביטחון רב של הצפון קוריאנים ביכולות הטיל", אומר טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל והכלים הבלתי מאוישים במכון פישר

North Korea fires a ballistic missile from a submarine in April. | KCNA VIA KYODO

צפון קוריאה ביצעה ניסוי שני בירי טיל בליסטי מצוללת. הניסוי עבר בהצלחה. מדובר בטיל שמונע בדלק מוצק והשיגור מתבצע מתחת למים. טווח הניסוי היה 500 ק"מ, על אף שטווח שהטיל המירבי גדול מכך ועומד ככל הנראה על 1300 ק"מ. גובה הניסוי עדיין לא ידוע.

"רואים שינוי בעיצוב הטיל. הוספו לו כנפונים לניהוג. זהו אתגר לא פשוט להוסיף כנפונים לטיל כזה", מסביר טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל והכלים הבלתי מאוישים במכון פישר. "זה מראה על יכולות טכניות גבוהות בצפון קוריאה.  

"נקודה נוספת היא שהניסוי בוצע כאשר באותו זמן ארה"ב ודרום קוריאה מקיימות תרגיל צבאי. המשמעות היא שהאמריקאים צופים מקרוב בצפון קוריאה. לעשות ניסוי ירי שני בטיל חדש בתנאים כאלו, מאותת על ביטחון רב של הצפון קוריאנים ביכולות הטיל. אם הם היו מוכנים להתמודד עם כישלון מול כל העולם, זה אומר שהם ידעו בסבירות גבוהה שהניסוי יצליח. הם גם שחררו וידאו של הניסוי יום אחרי, מעשה לא שיגרתי ביחס להתנהגות בניסויים קודמים."

המשמעות של ירי טיל מצוללת טמונה ביכולת להפתיע את הצד השני. צוללת היא כלי חשאי, וטיל שמסוגל להגיע לטווחים של מעל אלף קילומטרים, יכול לתת לצפון קוריאה יכולות אסטרטגיות חדשות.

"מבחינת יפן מדובר במעשה התגרות", אומר ענבר. "היפנים היו מעדיפים שלא יהיו ניסויים כאלו. יפן מחצינה כל הזמן את סוללות הפטריוט שברשותה, השאלה אם הן מסוגלת להתמודד עם טיל כזה. צפון קוריאה מבחינתה נוקטת בהתגרות עם גבולות ברורים. לא הייתה בעיה לשגר את הטיל כך שהוא יעבור את יפן. אבל הם לא רצו.

"בהקשר ההתגרות, צריך לזכור שמדובר בטיל שמסוגל לשאת רש"ק גרעיני", אומר ענבר. "צפון קוריאה ערכה בעבר ניסויים גרעיניים והוכיחה יכולת טכנית. כמו כן היא הראתה יכולת למזער רש"ק גרעיני. עדיין לא ראינו רש"ק שמותאם לטיל הזה או לטיל בליסטי יבשתי שיש ברשותם. אולי זה אחד הצעדים הבאים."

ייצור סדרתי של טילים?

הטיל שנורה מהצוללת נוסה פעמיים השנה. מדובר בטיל חדש שטרם ידוע האם צפון קוריאה מסוגלת לייצר אותו בצורה סדרתית. ענבר אומר שהניסויים עד כה לא מעידים על ייצור סדרתי.

"מדובר בתכנית ניסויים בתחום הטילאות במהלך 2016 שאין לה אח ורע במדינות אחרות", מסביר ענבר. "זו השקעה כספית גבוהה בעדיפות לאומית. כל זה בזמן שצפון קוריאה תחת סנקציות ובכל זאת מצליחה לפתח טילים וגרעין. ראינו אותו סיפור גם באיראן. הסנקציות במקרים אלו לא עובדות ולא יעילות. הסנקציות רק מעלות את מחיר הפיתוח והייצור.

"כדי להוכיח שיש להם ייצור סדרתי של הטיל, הצפון קוריאנים צריכים לנסות אותו עוד כמה פעמים, גם למלוא הטווח. זה יראה שיש להם יכולת ייצור. סדרה גדולה של ניסויים לטווחים שונים תבנה אמינות עבורך כמפעיל הטיל ופעם שניה כלפי חוץ להראות שזו יכולת שחוזרת על עצמה.

"לצד הטילים, כדי לבנות הרתעה ולשדר שיש לך יכולות אסטרטגיות מבצעיות, צפון קוריאה צריכה לבנות עוד צוללות שמתאימות לשיגור טיל כזה. לפי מקורות גלויים, יש להם רק צוללת אחת שמתאימה לטיל כזה. בנוסף, צריך גם את ההוכחה שאתה יודע להתאים רש"ק גרעיני לטיל כזה כפי שצוין קודם לכן."