צחקתם על הכריש של המוסד?

הצי האמריקאי פיתח כלי צלילה לא מאויש דמוי כריש שישמש בעתיד למשימות מגוונות כולל סיור ומעקב ובדיקת ספינות

ה-GhostSwimmer של הצי האמריקאי. מקור: navy.mil

GhostSwimmer הוא האחרון בסדרה של פרויקטים מדעיים שהפכו את המדע הבדיוני למציאות. הפרויקט בשם "נמו השקט" פותח על ידי תא החדשנות המהיר (CRIC) במפקדת קצין המבצעים הראשי של הצי האמריקאי. נמו השקט הוא ניסוי שבוחן את השימושים האפשריים לביומטריה, בכלי רכב בלתי מאוישים מתחת למים. במהלך השבועות האחרונים, המהנדסים של הצי בבסיס הניסויים JEBLC-FS של הצי צוברים נתונים אודות הכלי בגודל של דג טונה במצבים של גאות ושפל, זרמים מגוונים, ותנאי מזג אוויר במטרה לפתח משימות עתידיות.

"ה-GhostSwimmer יאפשר לחיל הים הצלחה בסוגים נוספים של משימות, תוך שמירה על צוללנים ומלחים", אמר מייקל רופו, מנהל קבוצת Boston Engineering's Advanced Systems Group. ה-GhostSwimmer פותח להידמות הצורה ולחקות את סגנון השחייה של דגים גדולים. הכלי הוא באורך של כ-5 מטרים ומשקל של כמעט 100 ק"ג. הוא יכול לפעול בעומקים שבין 10 סנטימטרים ל -300 מטרים. "הוא שוחה כמו דג על ידי נדנוד סנפיר הזנב קדימה ואחורה", אמר רופו. "היחידה היא שילוב של הנדסת מערכות בלתי מאוישות ויכולות הנעה ובקרה ייחודיות".

החיקוי הביולוגי מספק אבטחה נוספת במשימות שבהן הראות הויזואלית מוגבלת, משימות מעקב וסיור (ISR) ובדיקות גוף ידידותיות, בעוד הוא שקט יותר ממדחף מנוע באותו הגודל, כך לפי פיקוד פיתוח לוחמה של הצי (NWDC). הרובוט מסוגל לפעול באופן עצמאי לפרקי זמן ממושכים עקב הסוללה ארוכת הטווח שלו, אבל הוא גם יכול להיות נשלט באמצעות מחשב נייד עם כבל למרחק של 500 מטרים. הכבל ארוך מספיק כדי להעביר מידע בזמן בדיקת גוף ספינה, למשל. אבל אם הוא פועל באופן עצמאי (ללא כבל), הרובוט יצטרך מעת לעת לעלות על פני השטח כדי להוריד את הנתונים.

"פרויקט זה ואחרים שאנחנו עובדים עליהם ב-CRIC חשובים כי אנחנו רותמים את כוח המוח ואת הכשרון של מלחים צעירים", אמר קפטן. ג'ים לופר, ראש המחלקה למושגים ולחדשנות ב-NWDC. "ההזדמנות של מלח צעיר שיש לו רעיון טוב להיחשף, ולקבל הזדמנות להפוך אותו למציאות,, הוא יותר גדול [עכשיו] מאשר בכל תקופה אחרת בהיסטוריה של חיל הים שלנו.

המנטרה שלנו היא 'יש לך רשות להיות יצירתי'. אנחנו רוצים שהאנשים שלנו יצאו לשם לחלום חלומות גדולים ולממש אותם. אנחנו רוצים לראות פרויקטים כמו זה משוכפלים בצי. השילוב של כוח מוח עם תמיכה של ההנהגה הבכירה ביותר בחיל הים, יניע אותנו קדימה לאורך המאה ה -21".

 

 

אולי יעניין אותך גם