פריסקופ? עדיף וידאו ב-360 מעלות

חברה ישראלית בשם 360 in 1 פיתחה מצלמת וידאו שיודעת לצלם ב-360 מעלות בזמן אמת. במקום להוציא את הראש מהצריח, אפשר לראות את כל המרחב בחוץ על מסכי מחשב בלי לסכן חיי אדם. ראיון מיוחד

חברה ישראלית בשם 360 in 1 פיתחה מצלמה שיודעת לצלם וידאו ב-360 מעלות ולהעניק לחייל בתוך רכב משוריין או ספינה תחושה של 'ראייה אנושית'. "המצלמה יודעת לבנות תמונה ב-360 מעלות, בזמן אמת, ולתת למשתמש גם אפשרות להקליט אותה לצורך תחקור עתידי", אומר אחים קנדלר, אחד המייסדים של החברה ומנהל הפיתוח העסקי שלה, בראיון מיוחד לישראל דיפנס.

החברה קמה בין השנים 2008-2009 על ידי חמישה שותפים. לפי קנדלר, הם לא צמחו בתעשיות הביטחוניות, והמטרה של הטכונולוגיה הייתה לספק יכולת לראות תמונה מלאה של 360 מעלות בזמן אמת. "כמו במשחק מחשב", אומר קנדלר. לפני שנתיים החברה נמכרה לחברת 'סקופוסטק' של קיבוץ מעין צבי, ומאז היא מחפשת משקיע שיעזור לה להתפתח לשוק הבינלאומי. בינתיים, הצליחה החברה להשיג שיתוף פעולה עם חברה ביטחונית ישראלית גדולה וגם נכנסה לפרויקט משותף עם אינטגרטור ברזילאי להתקנת המערכת על ספינת סיור בברזיל.

הטכנולוגיה של החברה רשומה בפטנט, והיא מאפשרת למצלמה לספק תמונה של 360 מעלות בקצב של 24 תמונות/שניה, כמעט כמו קובץ וידאו תקני. קנדלר מסביר שהמערכת מורכבת ממצלמה שמסתובבת כל הזמן ובכל סיבוב היא מצלמת מספר תמונות. לאחר הצילום, הטכנולוגיה הייחודית שפותחה בחברה מאפשרת לחבר אותן יחד לתמונה מלאה של 360 מעלות. תהליך החיבור הוא השיטה שמוגנת בפטנט.

"לא צריך בשביל זה מחשבים מיוחדים", מסביר קנדלר. "המטרה הייתה לפתח מערכת כמו עיניים אנושיות. אתה יושב בכלי משוריין, ולא רואה 360 מעלות. אנחנו רוצים לתת למשתמש תחושה שהוא עם הראש בחוץ. המערכת יודעת להבחין בבן אדם בטווחים של 2-5 ק"מ, תלוי בראות ובתוואי השטח".

המערכת יודעת לצלם גם ביום וגם בלילה. הצילום הוא ברזולוציה של כמעט 640 פיקסלים אנכיים. לפי קנדלר, גרסה מסוימת של המערכת יכולה לתמוך ברזולוציה גבוהה יותר של 2048 פיקסלים אנכיים. לצורך השוואה, בפורמט 4K או Ultra HD יש 2160 פיקסלים אנכיים.

בהיבט מעקב אחר מטרות, קנדלר מחלק את התחום לשניים. בתרחיש אחד, הפשוט יותר, המצלמה קבועה והמטרה נעה. בתרחיש השני, המצלמה והמטרה נמצאות בתנועה. "יש מעט מאד חברות בעולם שיודעות לייצר מצלמה נעה שעוקבת אחרי מטרה נעה", מסביר קנדלר. "אנחנו יודעים לעקוב אחרי מטרה רק כאשר המצלמה שלנו נשארת קבועה".

עוד יכולת מעניינת של המערכת היא לספק מספר מטרות למספר צרכנים שונים במקביל. היות ומדובר בתמונה של 360 מעלות, כל צרכן יכול לבחור את זווית הראיה שלו, ואת המטרות שלו. קנדלר מוסיף שמדובר במערכת מודולרית. כלומר, הלקוח רוכש מערכת בסיסית, ועליה הוא יכול להוסיף עוד יכולות. למשל, מעקב אחר מטרה, התאמה לסביבה ימית או לתחום האנרגיה, שילוב התמונה עם שכבות מידע נוספות כמו GPS או GIS ויכולת תחקור של אירועים (time machine).

ומה עם צרכי התקשורת? בכל זאת, כדי להעביר תמונה באיכות כזו וב-360 מעלות, יש צורך בערוץ תקשורת רחב.  "כדי להעביר תמונה של 360 מעלות באיכות סבירה, צריך רוחב פס מינימלי של 2-5 מגהביט/שנייה", אומר קנדלר. "יש גם אפשרות להתאים את משקל התמונה לרוחב הפס הקיים".

לצד המגזר הביטחוני, מערכת כזו יכולה לשמש גם את מגזר האנרגיה ביבשה או בים. נכסי אנרגיה הם לרוב נכסים אסטרטגיים והשמירה עליהם מוגברת. צילום וידאו ב-360 מעלות יכול לעזור בכך. ואכן, קנדלר מגלה שהחברה נמצאת בקשר עם חברת רייתיאון האמריקאית וחברות אחרות בברזיל במטרה להתאים את המוצר למגזר האנרגיה. "הם רוצים מוצר שיכול לתת ראיית יום-לילה ב-360 מעלות, עם זיהוי תנועה, ויכולת חיבור למערכת הקלטה", מסביר קנדלר.

"מבקשים מאתנו גם יכולת זום אופטי. לפעמים אתה רואה נקודת עניין, אבל לא מצליח להבין על מה מדובר. למשל, אם אסדת קידוח רואה ספינה מתקרבת, אנשי הביטחון רוצים לראות את השם של הספינה ופרטים מזהים. לצורך כך, אנחנו מחברים מצלמה עם זום אופטי כתוספת למערכת שלנו, שיודעת להתמקד בנקודת עניין במרחב כאשר הצילום הפנורמי ממשיך ברקע. כלומר, אלו שתי פעילויות במקביל - גם צילום 360 וגם מיקוד נקודתי במטרת עניין".

המערכת של 360 in 1 מאפשרת גם לשלוח אזימות של מטרה מעניינית לאמצעי אופטי אחר באותה פלטפורמה. אם מותקנות על הפלטפורמה עוד מערכות, וכולן מחוברות למערכת שו"ב אחת, המערכת יודעת לשלוח לאמצעי אופטי אחר או ציין לייזר את מיקוד המטרה במרחב. "יש פרוטוקולים סטנדרטיים שמאפשרים לאמצעי תצפית ומכ"מים שונים לדבר אחד עם השני", אומר קנדלר.