פולין רוצה לרכוש מל"טים. האם הפעם החברות הישראליות יוכלו להשתתף במכרז?

הצבא הפולני רוצה להצטייד במל"טים והוא פרסם מכרז שעתיד להיסגר באמצע חודש הבא. לפי הדיווחים ברשת, מדובר במכרז שהוא 'כרטיס כניסה' לתכנית הצטיידות ארוכת טווח של הצבא הפולני במל"טים שהיקפה עתיד להגיע לכ560 מליוני אירו בעשור הקרוב. האם משרד הביטחון יאפשר לחברות ישראליות להשתתף , למרות אירועי העבר? בינתיים, כולם שומרים על זכות השתיקה. 

מזל"ט FlyEye בשירות הצבא הפולני. מקור: Flytronic

משרד הביטחון של פולין פרסם מכרז לרכש מל"טים טקטיים, כך לפי דיווח באתר defensenews.com. לפי הדיווח, המכרז כולל בקשה לרכוש 12 סטים של כלי טיס בלתי מאוישים טקטיים (Orlik) ו -15 סטים של מיני-מל"טים (Wizjer) עבור הצבא הפולני. כל סט יכלול בין 3 ל-5 כלים. כך לפי דיווח נוסף באתר polska-zbrojna.pl. את המכרז עצמו תוכלו למצוא באתר הצבא הפולני - iu.wp.mil.pl.

כל ההצעות הראשוניות יוגשו עד ה-16 בפברואר, עם קריטריון המחיר המהווה כ -60 אחוזים מהניקוד.  עוד 25 אחוזים מהניקוד יוקצו ליחס עלויות התפעול, ואילו הפרמטרים הטכניים של המל"טים יהיו אחראים לעוד 15 אחוזים מהניקוד. כך כתב משרד הביטחון במסמכי המכרז שפורסם.

במשרד הביטחון הפולני רוצים לחתום על העסקה בתחילת 2016, כך על פי המידע שהתקבל בPAP סוכנות הידיעות המקומי. לפי אתר newstwenty4seven.com, הצבא הפולני רוצה להאיץ את קצב ההצטיידות בכלים בלתי מאוישים, והוא הקצה לצורך כך סכום של כ-560 מליוני אירו עד שנת 2022. לפי הדיווח, במכרז תנתן עדיפות לחברות פולניות. שתי חברות כאלו כבר הביעו עניין במכרז. אחת היא WB electronic והשנייה היא PIT-Radwar.  

חברות ישראליות - כן או לא?

האם חברות ישראליות ישתתפו במכרז? ובכן, נזכיר כי בעבר הלא רחוק משרד הביטחון הישראלי אסר על החברות תעשייה אווירית ואלביט מערכות להתחרות בפולין לאחר פרשת שחיתות לכאורה שהתגלתה סביב מכרז קודם בנושא מל"טים. אז, התפטר מתפקידו סגן שר הביטחון הפולני, Waldemar Skrzypczak, לאחר שנחשד בהטיית מכרז המל"טים לטובת חברה ישראלית.

לגבי המכרז הנוכחי, משרד הביטחון הישראלי סרב להתייחס לשאילתא שלנו בנושא האם הפעם הוא יתיר לחברות ישראליות להשתתף. השקט נשמר גם מצדן של התעשיות. זאת, למרות שהשוק הפולני יכול להוות ערוץ הכנסה גדול בעשור הקרוב עבור אלו העוסקות בפיתוח וייצור מל"טים.

אולי יעניין אותך גם