על הפרק: הרחבת הסיוע הישראלי להודו בתחום החלל

בכירים בממשל ההודי ייפגשו עם נציגים ישראלים בתערוכה האווירית בסינגפור כדי להעמיק את שיתוף הפעולה בתחום לווייני הריגול

הודו רוצה לקבל מישראל סיוע נוסף בתחום של מערכות חלל מתקדמות למודיעין. הדיונים בנושא ימשכו השבוע, במהלך פגישות בתערוכה האווירית בסינגפור. בשנת 2009 שיגרה הודו לחלל את לווין הריגול "ריסאט-2" שנבנה בסיוע מסיבי של התעשייה האווירית. ההחלטה על שיגור הלווין התקבלה בעקבות התקפת הטרור במומבאיי.

העיתונות ההודית מסרה אז כי ממשלת הודו רכשה את הלווין בהליך מקוצר בגלל לחץ של צבאה אחרי התקפת הטרור במומבאיי. להודו יש לוויני ריגול אבל הם יעילים רק בתנאי יום. בשעות הלילה ובעת סופות הם לא יכולים לספק מידע צבאי בעל ערך.

הלווין שוגר לחלל בחודש אפריל 2009. משקלו של ה"ריסאט-2" הוא כ-340 ק"ג והוא שוגר באמצעות משגר "פולר" הודי ששיגר לחלל את לווין הטכסאר הישראלי שנה קודם לכן. על פי כל הסימנים הלווין ההודי המתקדם הוא "תאומו" של לווין הטכסאר והוא מצויד במערכת מכ"ם מיוחדת המסוגלת לאתר מטרות על הקרקע גם בחשכה, במזג אוויר גרוע ובעת סופות חול.

אחרי שיגור לווין ה"טכסאר" הישראלי מהודו נמסר ממקורות הודיים שמערכת הבטחון ההודית מקבל ממנו מידע שוטף על אזורים בעלי עניין. כמה פרסומים אף טענו כי ההודים השתתפו במימון הלווין המתקדם. הפרסומים בהודו אחרי שיגור ה"ריסאט-2" טענו כי הוא ישמש גם גיבוי ללוויין הישראלי מדגם "טכסאר".

ההודים טענו אז כי המחבלים שביצעו את המתקפה במומבאיי הגיעו בסירה מפקיסטן וכי לוויין ריגול יעיל היה מאפשר להם לאתר את הסירה בעוד מועד. רכישת לוויין ריגול מתקדם מישראל הביאה את הקשרים הבטחוניים בין הודו וישראל לשיא חדש. זו הייתה הפעם הראשונה שהתפרסמו ידיעות על כך שישראל מייצאת לוויין ריגול. בעבר הופיעו ידיעות שונות על כך שנעשו עיסקאות דומות עם כמה מדינות אבל לא היו פרטים.

יצרניות לווייני הריגול המתקדמים כמו ארה"ב ורוסיה לא מוכרות לוויינים כאלה למדינות זרות. נראה כי העיסקה בוצעה אחרי בקשה הודית מישראל בדרגים הבכירים ביותר. התעשייה האווירית ייצרה את כל לוויני הריגול הישראלים מסדרת "אופק" ו"ארוס", וכאמור גם את הלוויינים המתקדמים העושים שימוש במערכת מכ"ם מיוחדת במקום במצלמה הרגילה.

עתה כאמור מגלים ההודים ענין בשיתוף פעולה נוסף בתחום החלל עם התעשייה האווירית.