ספר על חיילים אמיצים : גיבורי ישראל מקבלי צל"ש של מפקד האוגדה

ספרו של עפר דרורי הוא חשוב להכרת מורשת הקרב הישראלית. אפרים לפיד בביקורת ספרים

צילום כריכה: הוצאת דרור

עפר דרורי לקח על עצמו זה שנים משימה חברתית ערכית יוצאת דופן – לרכז את סיפורי הגבורה של חיילי צה"ל לאורך השנים בכל סוגי העיטורים והציונים לשבח. בדרך זו יכולים דורות של לוחמים ומתעניינים לעמוד על מורשת הגבורה הישראלית בתחומי הפעילות המבצעית השונים: ביבשה, באוויר , בים במודיעין ובפעולות תומכות לחימה.

דרורי הקים אתר ובו הוא מפרסם את ממצאי המחקר שהוא עורך באופן שוטף. הספר החדש על מקבלי ציון לשבח של מפקד האוגדה מנסה לתקן עוול מסוים כתוצאה מהפרסום המועט של מקבלי צל"ש זה. בספר נכללים חיילים שזכו להוקרה גם ממפקדים בדרגת תא"ל שאינם מפקדי אוגדה אלא ראשי להקים ומספנים, מפקדי בסיסים בחילות האוויר והים וקציני חיל ראשיים.

הספר ערוך לפי סדר הכרונולוגיה הביטחונית, אך מתחיל במלחמת יום הכיפורים, שכן עד אז לא הייתה האוגדה מסגרת שהוצגה ככזו. מלחמת יום הכיפורים ובעקבותיה מלחמות לבנון הראשונה והשנייה ומבצעי הביטחון השוטף בעזה הביאו את מפקדי האוגדות (בעיקר 252, 143,36) להעניק צל"שים רבים לחיילים וקצינים על אומץ לב, אחוות לוחמים, דבקות במשימה, מסירות וערכים נוספים הבאים לביטוי בלחימה הקשה שאפיינה תקופות אלה. בצד חיילי חילות היבשה  הקרביים זכו גם לוחמים מזרוע האוויר (למשל, צוות של מסוק שפעל בסיכון גבוה במלחמת לבנון השנייה), מחיל הים (מפקד הכוח הימי של הקומנדו הימי בפעולה בפורט סעיד ב-1973; סיירת "כריש" ועוד), יחידת "עוקץ" של הפעלת כלבים; נהג מוביל טנקים מגדוד תובלה שזכה לצל"ש של קצין הספקה ראשי ב-73; קצינת ח"ן באוגדת סיני 252 על טיפולה במשפחות נפגעים ב-73 וקצין מודיעין שנפל בשבי ב-73 זכה לצל"ש של עוזר ראש אמ"ן לחמ"ן (קמנ"ר) ורבים מאד נוספים.

ספר חשוב להכרת מורשת הקרב הישראלית והוקרה ללוחמים הראויים להערכה מצד חיילים ואזרחים. 

ספר על חיילים אמיצים : גיבורי ישראל מקבלי צל"ש של מפקד האוגדה
מאת עופר דרורי, הוצאת דרור, 2016